Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změní se způsob advokátních zkoušek? Tohle navrhují poslanci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Skupina poslanců v novele navrhuje, aby advokát směl školit nejvýše tři koncipienty. Norma dále mění způsob advokátních zkoušek a má se rozšířit výčet kárných opatření vůči advokátům.

Předloha, kterou před dalším projednáváním v zákonodárných sborech nejprve posoudí vláda, by také výslovně umožnila pozastavení výkonu advokacie na vlastní žádost advokáta.

Omezení ohledně počtu koncipientů má zlepšit jejich školení. "Pokud má advokát plnit řádně svou funkci školitele, je při současném vytížení advokátů zřejmé, že tak nemůže činit vůči neomezenému počtu," píšou autoři v důvodové zprávě.

Advokáti budou moci nadále zaměstnávat více koncipientů, školit ale budou moci jen tři z nich. "Ostatní advokátní koncipienti, budou-li chtít vykonávat započitatelnou právní praxi, budou muset nalézt jiného advokáta," stojí ve zdůvodnění předlohy, kterou podepsali Martin Plíšek (TOP 09), Jan Chvojka (ČSSD), Marek Benda (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Navrhovanou úpravu advokátní zkoušky, která se skládá z písemné a ústní části, předkladatelé zdůvodňují rostoucím počtem uchazečů o její složení a snahou o zvýšení kvality jejich přípravy. Autoři chtějí, aby zkoušce předcházel písemný test k ověření teoretických znalostí zájemců. K samotné zkoušce by byli připuštěni pouze v případě jeho úspěšného složení.

Nová kárná opatření by se podle předlohy týkala prohřešků souvisejících s knihou o prohlášeních o pravosti podpisu a se správou cizího majetku. Advokáti, kteří by se deliktů dopustili, by mohli o právo vedení této knihy nebo o právo správy cizího majetku až na tři roky přijít.

Témata:  justice zákony Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 17:35

VIDEO zachytilo útok balistickou střelou na Ukrajině. Západ použití ICBM zpochybnil

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy