Praha - Červnové preference v období těsně před brexitem ukazují dílčí posuny přízně veřejnosti, ukázal průzkum agentury STEM. Vládní koalice by v modelu posílila a získala by 143 mandátů. ANO zvětšilo svůj náskok nad druhou ČSSD. Ta společně s ostatními zavedenými stranami mírně oslabila. Posílili oproti tomu Piráti a SPD.
Sestavit model volebního výsledku není jednoduché, neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách nebo se změní, zda se do volebního výsledku budou promítat emoce na poslední chvíli apod. Předkládaný volební model STEM vychází ze stranických preferencí, zanedbává občany, kteří nejsou schopni nebo ochotni uvést žádné preference. Opírá se o lidi, kteří neodmítají účast ve volbách, zohledňuje vazbu k volené straně i zájem o politické dění. Červnový model je postaven na předpokladu volební účasti okolo 57 %.
ANO: 29,2%; ČSSD: 18,4%; KSČM: 13,6%; ODS: 7,1%; KDU-ČSL: 6,5%; TOP 09: 5,8%
Piráti: 4,7%; SPD: 4,5%; Zelení: 2,5%; Svobodní: 2,4%; Úsvit: 1,6%; DSSS: 1,3%
V červnu 2016 v období před brexitem by se tedy do Poslanecké sněmovny dostalo šest stran. Koalice by získala 143 mandátů, výrazně tedy posílila.
Hnutí ANO vede žebříček preferencí. Odstup mezi ANO a druhou ČSSD se zvětšil, ve volebním modelu činí jedenáct procentních bodů. Tento rozdíl ještě zdůrazní přepočet na mandáty – rozdíl mezi ANO a ČSSD činí 33 mandátů.
Hlubší analýza ukazuje, že v současné době hnutí ANO má výrazně vyšší podíl sympatizantů, kteří zvažují účast ve volbách. Oproti tomu ČSSD má rozhodnuté stoupence, nevoliče a méně voličů potenciálních. V tuto chvíli je její výsledek nižší, zato pevnější. ANO má výsledek lepší, avšak zranitelnější.
Silné voličské jádro s intenzivní vazbou k volené straně mají KSČM a KDU-ČSL i když o politiku nemusí jevit přílišný zájem.
Pravicové strany ODS a TOP 09 mají příznivců relativně málo, vyznačují se však silnějším zájmem o politické dění. Oproti minulosti TOP 09 ztratila nejen množství příznivců, ale oslabuje se i intenzita její podpory. Možná TOP 09 stojí na křižovatce.
Změny preferencí ukazují na oslabení všech zavedených („tradičních") stran. Oproti tomu oživení zaznamenávají strany, které jsou vnímány jako alternativní a které nesou kritický až protestní apel. Vedle posílení u hnutí ANO je patrný nárůst u Pirátů, u Strany přímé demokracie, částečně i u Strany zelených.
Předpokládanou účast voličů ve volebním modelu odhadujeme kolem 56 %. Při dotazu, zda se dotázaní chtějí voleb zúčastnit, odpovědělo kladně 56 %, záporně 21 %. Rozhodnuto podle vlastního vyjádření není 23 % dotázaných. Výsledek je přesně stejný jako minulý měsíc.
Témata: volební preference, průzkumy, volby
Související
20. října 2024 15:59
14. dubna 2024 21:18
4. února 2024 15:28
23. srpna 2023 11:45
12. března 2023 17:09
15. listopadu 2022 8:15