Brno - Ústavní soud (ÚS) se dnes začal zabývat stížností Zdeňka Smejkala, který poukazuje na netransparentní jmenování přísedících u Krajského soudu v Brně.
Dostal sedm let za podvod, právě kvůli přísedícím si stěžuje na porušení zásad spravedlivého procesu. Je to první veřejné jednání ÚS po třech letech, sněmovna je téměř zaplněná. Krajský soud podle Smejkalova advokáta při jmenování přísedících systémově selhal.
V justici jde o sledovaný případ. Někdejší praxe krajského soudu totiž letos vyvolala pochybnosti o dodržení práva na zákonného soudce.
ÚS zpravidla jen vyhlašuje nálezy, veřejná jednání jsou v posledních letech výjimečná. Předseda senátu Vojtěch Šimíček dnes zdůraznil, že ÚS chce řešit kauzu pisatele ústavní stížnosti, a nikoliv někdejší postup krajského soudu obecně.
"ÚS se nebude situovat do role potenciálního kárného žalobce nebo vyšetřovací komise, do role jakéhosi pranýře, který by měl několik let zpětně prověřovat celkovou praxi Krajského soudu v Brně, která se přímo netýká kauzy, kterou dnes budeme řešit," řekl Šimíček. I proto ÚS zamítl návrhy na provedení některých důkazů, které považoval za nadbytečné. Advokát Michal Račok však poté předal senátu několik dalších fasciklů dokumentujících praxi krajského soudu.
"Netvrdím, že obsazení senátu bylo účelové, že se jednalo o akt libovůle namířený osobně proti mému klientovi. Bylo to výsledkem systémového selhání Krajského soudu v Brně v roce 2012 při přidělování přísedících, a může se tedy týkat i dalších věcí," řekl Račok.
Smejkalovou kauzou se krajský soud začal zabývat v roce 2012. Tehdy měl soud u rozvrhu práce jen dva seznamy přísedících pro trestní senáty - jeden, s mnoha desítkami jmen, pro Brno a Jihlavu, druhý pro Zlín. Od letoška už jsou přísedící rozepsáni přímo do jednotlivých senátů, a to právě kvůli tomu, aby bylo přidělování transparentnější a předvídatelnější.
Témata: Ústavní soud ČR, soudy
Související
9. října 2024 11:49
7. května 2024 10:08
24. ledna 2024 14:11
18. ledna 2024 15:29
10. ledna 2024 12:08
14. prosince 2023 15:59