Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč se rakovina po vyléčení zase vrátí? Brněnští vědci oznámili špatnou zprávu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Brno - Vědci se doposud domnívali, že vstupování jedné buňky do druhé v lidském těle je prospěšné, opak je ale pravdou. Toto zjištění odborníků z Masarykovy univerzity v Brně má zásadní význam pro výzkum rakoviny.

Vědci se dosud domnívali, že je vstupování jedné buňky do druhé projevem kanibalismu, při kterém pohlcovaná buňka umírá. Chybně proto předpokládali, že je takový proces pro organismus nemocného člověka prospěšný, protože se jím nádorové buňky vzájemně redukují. Nový poznatek však přinesl opak.

"Náš výzkum v podstatě přináší špatnou zprávu. Zjistili jsme, že v těle nemocného mohou být nádorové buňky, které nezničí ani ta nejagresivnější forma léčby," uvedl v dnešní tiskové zprávě vedoucí výzkumného týmu Michal Masařík.

Při pohlcování totiž aktivnější buňka vstoupí do té druhé, čímž vzniká nádorová buňka, která využívá vlastnosti a schopnosti obou svých částí a je natolik zákeřná, že dokáže odolávat všem dosud známým možnostem léčby rakoviny.

Podle výzkumnice Martiny Rudenské jsou buňky velmi adaptabilní. "Mají velké množství chromozomů a mohou se dobře měnit podle toho, jaké stresové podmínky přicházejí," uvedla Rudenská. Takovým způsobem odolávají buňky v těle i velkým agresivním léčbám a jsou často důvodem, proč se rakovina u pacientů objevuje opakovaně.

Nový poznatek má ale i své pozitivum. "Věříme, že poslouží například k vývoji nových léčebných strategií v onkologii," uvedl Masařík. Vědecké instituce by na to mohly navázat nejen vývojem léčiv, ale i studiem mechanismů, které by odhalily, proč se buňky slučují.

Témata:  rakovina vědci Masarykova univerzita Brno

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 21:04

Češi pracují na zajištění další munice pro Ukrajinu, přiznal Fiala

Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na zajištění dalších 300 tisíc kusů, prozradil premiér Petr Fiala (ODS) britskému deníku Financial Times. Evropa musí podle Fialy posílit také vlastní obranu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Zbyněk Stanjura /ODS/

Podle Stanjury ODS nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.