Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ohrožuje konflikt v Donbasu Evropu? Průzkum ukázal názor Čechů

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua

Praha - V červnovém výzkumu zařadilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) do svého výzkumu několik otázek týkajících se dění na Ukrajině. Konkrétně se respondenti vyjadřovali k tomu, do jaké míry se zajímají o vývoj situace v této oblasti a zda události na Ukrajině pokládají za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku, Evropu a mír ve světě.

Obecně lze říci, že se zájem o situaci na Ukrajině snižuje a v české veřejnosti převládá podíl lidí, kteří se o tuto situaci nezajímají. O současnou situaci na Ukrajině se zajímají necelé dvě pětiny (37 %) občanů, z toho 8 % deklaruje, že je toto dění „rozhodně zajímá", a 29 % se o situaci kolem Ukrajiny „spíše zajímá". Oproti tomu 63 % dotázaných udává, že se o vývoj situace na Ukrajině nezajímá, přičemž 21 % se o tuto situaci, dle svého vyjádření, „rozhodně nezajímá" a 42 % občanů se o vývoj událostí na Ukrajině „spíše nezajímá".

"Srovnáme-li zájem o dění na Ukrajině s ostatními aktuálními událostmi, vidíme, že významněji vyšší zájem má česká veřejnost o dění kolem tzv. Islámského státu a informace o příchodu válečných uprchlíků do Evropy," uvedl soc.cas.cz.

Nejvyšší zájem o Ukrajinu byl v březnu 2014, poměrně vysoký zájem ze strany české veřejnosti byl zachycen i v šetřeních v období od března do června 2015.

Z hlediska politické orientace se o události na Ukrajině více zajímají lidé, kteří se na pravolevé škále politické orientace zařazují k pravici. O téma se dále více zajímají muži než ženy.

Jako bezpečnostní hrozbu pro ČR vnímá situaci na Ukrajině 45 % dotázaných (z toho 30 % „spíše ano" a 15 % „rozhodně ano"). Oproti tomu 44 % dotázaných tuto situaci za hrozbu nepovažuje (z toho 35 % „spíše ne" a 9 % „rozhodně ne").

Více než polovina respondentů (53 %) pak vnímá tuto situaci jako ohrožení pro evropskou bezpečnost (z toho 20 % „rozhodně ano" a 33 % „spíše ano"). Naopak 36 % respondentů tuto situaci nevnímá jako ohrožení evropské bezpečnosti (z toho 30 % „spíše ne" a 6 % „rozhodně ne"). V případě světového míru dění na Ukrajině jako ohrožení vidí polovina (50 %) respondentů (konkrétně 19 % „rozhodně ano" a 31 % „spíše ano"). Necelé dvě pětiny (38 %) naopak nevnímají situaci v této oblasti jako hrozbu pro mír ve světě (konkrétně 28 % „spíše ne" a 10 % „rozhodně ne").

"Vnímání situace na Ukrajině jako bezpečnostní hrozby pro ČR a EU má sestupnou tendenci. V porovnání s výsledky z března 2015, kdy byl pocit ohrožení situací v této oblasti nejvyšší, vidíme, že v současném šetření dochází na všech úrovních k poklesu zhruba o 20 procentních bodů," uzavřeli autoři průzkumu.

Témata:  Ukrajinská krize průzkumy Češi

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 19:58

Putin nařídil zastavení bojů na Ukrajině. Kvůli Velikonocům

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Lenka Šimůnková

Skutečně spáchala Lenka Šimůnková sebevraždu? Otazníků přibývá, bojuje se i o hrob

V tragickém příběhu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí masakru na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, přibývá otazníků. Poté, co žena nedávno zemřela po skoku do propasti Macocha, promluvila její matka Lenka Vondráčková. S bolestí a rozhořčením popisuje proměnu své dcery, její izolaci a osoby, které na ni měly zásadní vliv. Rodina navíc nevěří, že Lenka spáchala sebevraždu dobrovolně.