Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za tureckým pučem stojí sám prezident. Schwarzenberg předkládá zajímavá tvrzení

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha – Nepovedený nebo opravdu velmi povedený pokus o puč v Turecku? V souvislosti s pátečním a sobotním děním v Turecku se objevují spekulace, že vše mohlo být poněkud jinak, než říkají oficiální informace. Tyto konspirační teorie svým komentářem na sociálních sítích podpořil i někdejší šéf české diplomacie a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

V médiích se v souvislosti s pokusem o převrat v Turecku objevily spekulace, že vše zinscenoval, nebo alespoň využil ve svůj prospěch turecký prezident Recep Tayyp Erdogan. Podle některých teorií měl vše naplánovat sám, podle jiných se o připravovaném puči dozvěděl předem a neudělal nic, aby ho zastavil, ale naopak ze situace vytěžil maximum. Něco takového teď naznačil i český předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

„V mnohých komentářích se psalo, jak byl puč v Turecku amatérsky provedený. Možná. Existuje ale i druhý názor. Že to byl naopak puč vskutku zdařilý. Otázkou vždycky je, kdo takový státní převrat zinscenuje," vysvětluje na svém facebookovém profilu.

Některé okolnosti jsou ale podle něj velmi nápadné. „Čtrnáct dní před tímto státním převratem se prezident Erdogan smířil s prezidentem Putinem, narovnal tak vztahy s Ruskem a též vyslal signál, že netrvá na tom, aby prezident Asad byl na jeho jižní hranici opravdu odstraněn. Tudíž nemusel mít obavy, že by mu z těchto stran hrozilo nějaké nebezpečí," připomíná český politik a někdejší ministr zahraničí.

To ale zdaleka není vše. „Pak prohlásil, že plánuje čistku v armádě. Toho se turečtí důstojníci, potom co během posledních let zažili rozsáhlé zatýkání generálů a dalších vysokých představitelů turecké armády, pochopitelně velice obávali. A může být, že někteří z nich rokovali o tom, co by se s tím dalo udělat. A rovněž nevylučuji, že se objevil našeptávač a řekl: 'Udělejte konečně něco, než zavře i vás samotné.' Vše bylo ovšem připraveno tak, že to nemohlo mít naději na úspěch. Výsledek je, že údajný puč armády byl ve velmi krátké době potlačen," píše Schwarzenberg.

Dění v zemi tak pak podle něj paradoxně současné hlavě státu nahrály. „Nicméně prezidentu Erdoganovi se otevřela možnost nabýt úplné moci nad Tureckem a opozici tímto zcela zásadně oslabil. A už prohlásil, že čistky budou dále probíhat a nastanou změny v institucích. Jsou zatýkáni nejenom důstojníci a policisté, ale i soudci, podle posledních zpráv je jich již více než šest tisíc. Ať bylo pozadí těchto událostí jakékoli, jednoznačné je, že celá tato akce vyzněla zcela ve prospěch prezidenta Erdogana, který je teď opravdu pánem Turecka, a jediná věrohodná opozice je naprosto ochromena. Zvláštní, ne? Z tohoto hlediska se to tedy zdá jako perfektně provedený puč," dodal Schwarzenberg.

Témata:  Karel Schwarzenberg vojenský převrat v Turecku Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.