"Dopravme na kontinent vakcíny," řekl Ogwell. Podle něj zůstala Afrika s 1,3 miliardy obyvatel mimo dosah vakcín.

Světová zdravotnická organizace (WHO) před týdnem vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování, vysoké riziko je podle ní v Evropě. V 77 zemích bylo zatím zjištěno přes 20.000 případů opičích neštovic, z toho 2100 nákaz připadá na 11 afrických států, kde 75 lidí zemřelo.

Opičí neštovice se v minulosti vyskytovaly v částech střední a západní Afriky, co vyvolalo současné rozšíření mimo kontinent, není zatím jasné.

Pozornost se nyní soustřeďuje na vakcíny. Evropská komise zajistila nákup 160.000 dávek, v USA má být brzo k dispozici 800.000 dávek. Podle amerického zdravotnického regulátora tam přicházejí vakcíny s několikatýdenním zpožděním. V ČR je 1400 dávek vakcíny a celkem by mělo být v Čeku k dispozici 2800 dávek. Česko vakcíny dostalo darem od EK, která očkovací látku nakoupila ze unijního rozpočtu a rozděluje ji mezi členské země EU.

V případě Afriky je zpoždění ještě větší než v USA a Ogwell řekl, že africké CDC vyjednává se zahraničními partnery o dodávce očkovací látky. "Dobrá zpráva" se dá podle něj čekat v příštích dnech. Podle Ogwella Afrika nemá dost ani vakcín proti pravým neštovicím, které jsou proti opičím také účinné. Situaci je podle něj třeba řešit "globálně", protože není-li bezpečná Afrika, není bezpečný nikdo.

AP napsala, že podobnou situaci zažily africké země v době, kdy se očkovalo proti covidu-19. Spojily se tehdy k výrobě vakcín na kontinentu. Teď se podle nich znovu ukazuje, jak bohatší země spěchají s ochranou svých občanů.

Podle WHO se lze nakazit blízkým kontaktem s nemocným nebo s jeho kontaminovaným oděvem. Podle vědců se nákaza šíří zřejmě při blízkém tělesném kontaktu.

V Africe se opičí neštovice šíří z infikovaných zvířat, jako jsou hlodavci. Ohniska ale bývají poměrně malá. V Evropě a Severní Americe se nákaza šíří mezi lidmi, kteří se zvířaty v kontaktu nebyli ani nedávno necestovali do Afriky.