Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Africe se objevila tajemná nemoc. Zabíjí a lékaři o ní nic nevědí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Záhadné onemocnění, které zasáhlo Demokratickou republiku Kongo, vyvolává stále větší obavy nejen mezi místními úřady, ale i na mezinárodní úrovni. Dosud neznámá nemoc, která se projevuje chřipkovými příznaky, si v provincii Kwango na jihozápadě země vyžádala životy desítek lidí. Podle místních zpráv počet obětí dosahuje mezi 67 a 143, přičemž nejvíce postiženi jsou ženy a děti.

Onemocnění se projevuje horečkou, bolestí hlavy, kašlem, rýmou, obtížným dýcháním a anémií. Ministerstvo veřejného zdraví, hygieny a sociálního zabezpečení DR Kongo uvedlo, že na místo vyslalo tým rychlé intervence, jehož cílem je odebrat vzorky a provést analýzu k identifikaci nemoci. Civilní představitelé označili situaci za „extrémně znepokojivou“, přičemž upozorňují na neustále rostoucí počet nakažených.

Mnoho nemocných údajně umírá doma, protože oblast Panzi trpí nedostatkem léčiv a zdravotnické infrastruktury. V této venkovské zóně chybí základní zdravotní vybavení, což situaci dále komplikuje, uvedl server SkyNews.

Ministerstvo zdravotnictví varovalo obyvatele před manipulací s těly zemřelých bez dohledu úřadů a doporučilo omezit účast na hromadných shromážděních. Lidé byli vyzváni, aby dbali na základní hygienu, zejména na pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou. Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila, že byla na situaci upozorněna a spolupracuje s místními úřady na dalším vyšetřování.

Identifikace onemocnění je komplikována nedostatečnou zdravotní infrastrukturou v regionu. Podle epidemioložky Anne Rimoin, která v Kongu pracuje od roku 2002, může být diagnóza ztížena přítomností dalších nemocí, jako je malárie nebo podvýživa, které oslabují obyvatelstvo a mohou maskovat příznaky nové nemoci.

Dr. Abraar Karan ze Stanford Medicine varoval, že lokalita, kde se nemoc šíří, představuje riziko přenosu patogenů ze zvířat na člověka. Interakce mezi lidmi a divokou zvěří v této oblasti mohou zvyšovat pravděpodobnost výskytu zoonotických onemocnění, tedy nemocí, které přecházejí ze zvířat na lidi.

Situace v Kongu upozorňuje na zranitelnost zdravotnických systémů v odlehlých oblastech a riziko šíření infekcí, které by mohly mít globální důsledky. Pokud by se jednalo o zoonotické onemocnění, podobně jako u jiných epidemií v minulosti, mezinárodní spolupráce a rychlá opatření budou klíčové pro zabránění další eskalace.

Nemoc zatím nebyla identifikována, což ztěžuje efektivní reakci. Odborníci z oblasti infekčních chorob však varují, že situace by mohla přerůst v závažný regionální nebo dokonce globální problém, pokud nebude rychle zvládnuta.

Témata:  nemoci Afrika lékaři

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:17

Poslanci si přidali. Platy si zvedli o sedm tisíc

Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.