Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Analýza IPR: V Praze žije o asi 300.000 lidí víc než podle oficiální statistiky

Lidé v ulicích Prahy
Lidé v ulicích Prahy
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu Plánování a rozvoje (IPR) je jich místo oficiálních asi 1,3 milionu o zhruba 300.000 více. Počet obyvatel institut zjistil na základě anonymních údajů od mobilních operátorů. Přes den pak přibudou další statisíce lidí, kteří přijedou za prací, řekl ČTK ředitel IPR Ondřej Boháč.

Podle Českého statistického úřadu však jde o rozdílnou metodiku sčítání a podle jeho mluvčího Jana Cieslara úřad není seznámen se způsobem, kterým ke svým závěrům IPR došel.

"Ukazuje se, že v Praze trvale žije okolo 1,6 milionu obyvatel a pokud započítáme obyvatele Středočeského kraje, kteří denně dojíždějí do Prahy za prací, jedná se dokonce o 1,8 milionu lidí. Trvalé bydliště tu však má jen 1,3 milionu obyvatel," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

Nárůst počtu obyvatel znamená podle Boháče vyšší finanční nároky na město, které musí zajistit mimo jiné městskou hromadnou dopravu, parkování, byty, lékaře či školky. "Takže i když náklady na infrastrukturu logicky rostou, Praha stále tratí na výnosech z daní," dodal Boháč.

Z dostupných dat vyplývá, že přestože počet obyvatel Prahy v poslední době roste, nebylo tomu vždycky tak. Praha zažila pokles obyvatel například v 90. letech 20. století. Naopak nejdynamičtější růst počtu obyvatel Prahy byl v letech 2003 až 2009 a 2014 až 2019, tedy v době silného ekonomického růstu.

"Smyslem sčítání lidu je mimo jiné zjistit skutečné místo, kde lidé bydlí, kde mají svoji domácnost. A to bez ohledu na adresu trvalého bydliště. Reálně se skutečně stává, že člověk například pobývá kvůli svému zaměstnání i v pronajatém bytě v Praze, přičemž má svou rodinnou domácnost i více než 100 kilometrů daleko," uvedl Cieslar.

Protože však takový člověk za svou rodinou pravidelně dojíždí každý víkend, tak se během sčítání lidu sečetl v místě, kde má domácnost i rodinné zázemí. "Tito lidé se tak zcela logicky a v souladu s mezinárodní metodikou neobjevují v našich datech jako obyvatelé hlavního města. Bohužel nevíme, na základě jaké metodiky autoři analýzy k danému číslu přesně došli, takže její závěry nemůžeme komentovat," dodal Cieslar.

Podle údajů ČSÚ žilo v Praze k 31. prosinci 2021 přibližně 1,28 milionu lidí, což bylo meziročně o 1,3 procenta více. Za loňský rok přibylo 15.993 lidí. Nárůst z větší části způsobilo stěhování lidí do Prahy. Průměrný věk obyvatel Prahy byl loni nejnižší v zemi a činil 41,4 roku, což je o 1,3 roku méně než celorepublikový průměr. Mezi Pražany bylo nejvíce lidí s vysokoškolským vzděláním a v metropoli žilo také nejvíce cizinců.

Témata:  Praha

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 13:46

Británie je připravena na válku. Pokud Putin zaútočí na Evropu, budeme bojovat

Velká Británie je připravena okamžitě reagovat na případnou ruskou agresi proti dalším východoevropským zemím, uvedl podle CNN zástupce britského náčelníka generálního štábu Rob Magowan.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy