Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ANO by podle průzkumu vyhrálo volby. Lidovci mají jen dvě procenta

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by vítězem sněmovních voleb bylo hnutí ANO s podporou 35,5 procenta voličů, což by mu zajistilo 87 křesel v dolní parlamentní komoře. Současná vládní koalice, včetně lidovců, by získala celkem 37,5 procenta hlasů. Lidovci by se však kvůli dlouhodobě nízké podpoře dvou procent do Sněmovny nedostali.

Preference hnutí ANO vzrostly o jeden procentní bod ve srovnání s předchozím průzkumem. Naopak druhá ODS mírně klesla a dosáhla podpory 14 procent voličů, což je o jeden procentní bod méně než v květnu.

Třetí místo obsadili Piráti s podporou 11 procent hlasů. Hnutí SPD zaznamenalo nárůst a získalo podporu deseti procent voličů, což je o 1,5 procentního bodu více než v předchozích průzkumech.

Ostatní strany se pohybují na hranici zvolitelnosti do Sněmovny nebo pod ní. Hnutí STAN by získalo 5,5 procenta hlasů, TOP 09 by dosáhla pěti procent hlasů a Sociální demokraté by získali čtyři procenta voličské podpory.

Zelení, komunisté, Trikolóra a Přísaha by získali každý 2,5 procenta hlasů. U malých stran je statistická odchylka půl procentního bodu a u největších stran až 3,5 procentního bodu.

Celkově by současná pětice vládních stran získala 37,5 procenta hlasů, což je oproti květnovému průzkumu pokles o 3,5 procentního bodu. Naopak současná opozice, tedy ANO a SPD, by se jako celek zlepšila o 2,5 procentního bodu na 45,5 procenta.

Témata:  Hnutí ANO volby KDU-ČSL průzkumy

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy