Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ANO by vyhrálo volby s více než 38 procenty. Lidovci by neměli poslance

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie.
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Přes 38 procent voličů by aktuálně podpořilo ve sněmovních volbách nejsilnější opoziční hnutí ANO. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ pro diskuzní pořad České televize Otázky Václava Moravce. Ze současných parlamentních stran by se do Poslanecké sněmovny nedostali lidovci.

ANO má podporu 38,5 procenta voličů v modelu s jednotlivými stranami, v průzkumu s koalicí Spolu by hnutí expremiéra Andreje Babiše mělo ještě o půl procenta vyšší zisk. Dvouciferný výsledek už by zaznamenala pouze ODS, kterou by volilo 14,5 procenta lidí.

Piráti by aktuálně dosáhli na 9,5 procenta, o půl procenta méně by mělo druhé opoziční hnutí SPD. Starostové a nezávislí by dostali hlas od 7 procent voličů. TOP 09 se drží přesně na pětiprocentní hranici vstupu do Poslanecké sněmovny.

Ze současných sněmovních stran by se teď do dolní komory parlamentu nedostala KDU-ČSL, jejíž podpora klesla na dvě procenta. O půl procenta více než lidovci mají i komunisté a sociální demokraté.

V Česku se naposledy konaly volby do Poslanecké sněmovny před dvěma lety. Vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se ziskem 27,79 procenta před druhým ANO, které obdrželo 27,12 procenta hlasů.

Témata:  volby průzkumy

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy