Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Arabové a Evropa nejdou dohromady? Umělkyně si nebere servítky

Muslim
Muslim
Foto: Pixabay

Fotografka Dana Kyndrová přišla už jako malá do kontaktu s muslimským světem. Její otec byl povolán do Alžírska, a díky svým zkušenostem se netají nedůvěrou vůči Arabům.

"Vím, že, to asi dnes není korektní, ale na Alžírsko se mi váže spousta vzpomínek a zkušeností s místními lidmi, kteří ve mně zakotvili nedůvěru vůči Arabům. Je to islámská země, bylo to všude přítomno. Arabský svět byl dost agresivní," přiznala pro Český rozhlas.

Podle ní je nemožné, aby se někdy evropská a muslimská kultura protnuly. "I s vlastními zkušenostmi vím, že naivita, že se jejich a naše kultura mohou skloubit, je velká. Je to jiný svět, je to velmi komplikované, včetně hlubokého přesvědčení, že jejich víra je lepší, nadřazenější a že se křesťané, až to pochopí, stanou také muslimy," dodala.

Díky svému povolání také zavítala do Ruska, jehož vývoj podle svých slov sleduje z povzdálí. "Je to kapitola sama pro sebe. Jde o velký národ, je to s nimi těžké. Mají pocit, že jsou spasitelé. Ten jejich mesianismus mě fascinoval, když jsem tam průvodcovala," vysvětlila Rozhlasu.

Sama se nedomnívá, že by se v Rusku uchytila demokracie evropského typu. Tvrdí totiž, že Rusové potřebují "cara", který jejich národ drží tvrdou rukou. "Nejsou zvyklí na vlastní zodpovědnost," dodala.

Témata:  muslimové Islám Alžírsko Evropa Rusko

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 16:15

České řidiče potěší výhled na další dny. Trend vývoje cen paliv se má obrátit

V Česku během uplynulého týdne výrazně zdražily pohonné hmoty. Ceny rostly navzdory prudce klesajícím cenám ropy na světových trzích i ve středu. Řidiče bude především zajímat, že podle odborníků paliva v dalších dnech zlevní o nižší desítky haléřů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy