reklama

Asociaci vadí to, že respirátory s označením KN95 a N95 zmiňuje například ministerstvo financí v rozhodnutí o prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory, které v Česku na dva měsíce začne platit od středy. Kabinet chce zrušením daně dosáhnout toho, aby byly respirátory dostupnější. Ke snížení nebo zrušení DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali vládu výrobci respirátorů.

"Pokud produkty s mimoevropským označením KN95 a N95 nemají současně evropský certifikát opravňující k označení FFP2, nesmějí se na českém, respektive evropském trhu prodávat. Tolerance a podpora nelegálního prodeje výrobků bez evropského certifikátu deklarovaná ve výstupech české vlády je ostudná. Jarní výjimka Evropské komise pro tyto produkty skončila 15. června minulého roku," řekl dnes předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

Asociace se při svém tvrzení odvolává na dokument ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) - Průvodce základy regulace obličejových masek, jakožto osobních ochranných prostředků a zdravotnických prostředků. Materiál podle asociace objasňuje, že na dovoz respirátorů KN95 a N95 na trh EU byla kvůli koronavirové krizi udělena výjimka, která ale platila pouze od 13. března do 15. června 2020. Prodej byl nelegální vždy, podotkla asociace.

"Dokument v bodě IV. Rozdíly mezi označeními obličejových masek (respirátorů) FFP2 a KN95 dále objasňuje, v jakých parametrech čínské respirátory KN95 nesplňují evropské normy a proč nechrání před viry jako respirátory evropské třídy ochrany FFP2. V bodě VI. Veřejné zakázky autoři dokumentu z MPO zdůvodňují, proč respirátory KN95 nelze považovat za rovnocenné řešení s respirátory ochranné třídy FFP2," dodala v dnešní zprávě asociace.

V Česku jsou nyní povinné respirátory minimálně třídy FFP2 nebo KN95 pro žáky a instruktory v autoškolách. Vláda zvažuje jejich zavedení v obchodech nebo veřejné dopravě, zatím je jen doporučuje. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) opakovaně apelovala na výrobce a prodejce, aby dočasné zrušení daně z přidané hodnoty promítli do ceny těchto ochranných prostředků, někteří prodejci už cenu upravili.

reklama