reklama

Babiš zdůraznil, že za personální složení vlády je sice zodpovědný premiér, ale on jako předseda nejsilnějšího opozičního subjektu cítí povinnost upozornit na skutečnosti, které podle něj mohou vést k "absolutní ztrátě důvěry občanů České republiky v politiku a nezávislost policie".

"Je zcela nemyslitelné, aby v čele tohoto resortu (vnitra) stál jakýkoliv zástupce hnutí STAN, zejména pak jeho předseda Vít Rakušan," uvedl Babiš, podle kterého by Rakušanovo hnutí mělo zcela skončit ve vládě.

ANO už ve středu pohrozilo hlasováním o nedůvěře vládě, pokud bude předseda Starostů a nezávislých nadále ministrem. Další opoziční hnutí SPD chce usilovat o mimořádnou schůzi Sněmovny, která by záležitost projednala.

Rakušan novinářům ve Sněmovně řekl, že šifrovaný telefon prakticky nepoužíval z toho důvodu, že po nástupu do vládní funkce disponuje jiným zabezpečeným způsobem komunikace. "Není důležité, jaký telefon používáte, ale s kým mluvíte," podotkl.

Zařízení si Rakušan pořídil kvůli "reálnému podezření", že někdo odposlouchává prostory kanceláře. Informace ze schůzek, které v ní proběhly, se podle něj překvapivě rychle dostávaly do veřejného prostoru, ačkoliv jejich aktéry bylo minimum lidí. "Reagovali jsme tímto způsobem. Jestli jsem ho (telefon) použil dvakrát, třikrát, tak je to hodně," uvedl.

Fiala v pondělí médiím řekl, že problém není v tom, jak se zabezpečená komunikační technika používá, ale v tom, s kým a o čem se jejím prostřednictvím mluví. "Nemám žádnou důvěryhodnou informaci, že by pan vicepremiér Rakušan dělal něco nevhodného nebo se zapojil do nějaké činnosti, která nemá všechny legální nebo morální parametry," poznamenal.