reklama

Fiala připomněl, že Babiš před dvěma lety tvrdil, že na předsedu ANO kandiduje naposledy. "Při zkušenosti s věrohodností jeho slov nepřekvapuje, že byl dnes opět zvolen předsedou. Blahopřeji mu. A přál bych si, aby se v Poslanecké sněmovně choval více jako politik než jako král chaosu, osobních útoků, polopravd a lží," napsal na síti X.

Rakušan uvedl, že hnutí by nejvíce vytkl jeho rétoriku. "Neomluvitelné výroky o 'totalitě' a 'okrádání důchodců' nebo strašení volebními podvody vedou k oslabování důvěryhodnosti základních institutů demokracie a právního státu," sdělil ministr vnitra.

"V tomto ohledu Andrej Babiš a jeho věrní jsou hrozbou pro demokracii, ať se jim to hodnocení líbí, nebo ne. A pro mě je tohle obrovská motivace znovu se s nimi utkat o to, kdo bude tuhle zemi dál spravovat. A uspět," dodal Rakušan.

Babiš ve volbě předsedy neměl protikandidáta, přesto nezískal sto procent hlasů. Volilo jej 88 z 98 delegátů. Devět osob se zdrželo, jen jedna byla výslovně proti pokračování expremiéra v čele hnutí. Žádný soupeř se nepostavil ani Havlíčkovi, který ve volbě místopředsedy dostal 91 hlasů.

Podle expremiéra je motto sněmu Za lepší Česko v DNA celého hnutí. "Jsme tu pro lidi a chceme zlepšovat podmínky pro jejich životy. Já jsem lidem pomáhal vždy a budu v tom pokračovat i po svém odchodu z politiky. Mám totiž lidi rád," vzkázal Babiš prostřednictvím sítě X.