Návrh společně podle Bartoše připravily země Visegrádské čtyřky, tedy ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko, dále Bulharsko, Rumunsko a pobaltské státy. "Ve společném dopise ministrů těchto našich devíti států vyzveme Evropskou komisi, aby prodloužila čas na dokončení projektů, tedy umožnila příjemcům dotací proplatit způsobilé výdaje až o rok později, a více rozvolnila dílčí pravidla v končícím programovém období," uvedl Bartoš.

Dalším bodem je podle něj požadavek na rychlé schválení programů v novém programovém období 2021 až 2027, aby bylo možné co nejdříve začít proplácet projekty, které pomohou uprchlíkům.

Dopady uprchlické krize na jednotlivé země Evropské unie je podle Bartoše různý. Nutná je ale vzájemná solidarita všech států, aby se podařilo postarat o běžence a podpořit rozvoj a zlepšování kvality života občanů v jednotlivých regionech, uvedl.

Bartoš upozornil také na problémy ve stavebnictví, kdy chybějí některé zásadní materiály a firmy se také potýkají s nedostatkem pracovníků. Z oboru odešlo mnoho Ukrajinců bránit svou vlast. "Ceny staveb a některých materiálů rostly velmi vysokým tempem, o 50 procent a více," řekl dále Bartoš.

Vznik společných opatření a výzvy pro Evropskou unii inicioval Bartoš, kvůli blížícímu se předsednictví ČR v Radě EU další aktivitu podle něj přebírá Estonsko.

Česká vláda odhadla zvládnutí uprchlické vlny z Ukrajiny na 54 miliard korun, část peněz chce získat od Evropské unie. V Česku byla podle dnešních dat ministerstva vnitra zveřejněných na twitteru udělena dočasná ochrana již téměř 302 tisícům lidí, ve čtvrtek jich přibylo 2824. Cizinecké policii se přihlásilo 185 tisíc osob.