reklama

Testy v úterý odhalily 16.329 pozitivních případů, dosud nejvíc od začátku epidemie. Rekordní je také podíl pozitivních případů na počtu testů, činí 48,5 procenta.

"Za daleko závažnější považuji to, že roste počet hospitalizovaných. Velmi pečlivě proto sledujeme zejména kapacitu nemocnic a obsazenost lůžek. Rozhodující bude první týden v lednu," uvedl Blatný. V úterý se v nemocnicích léčilo nejvíc pacientů s covidem-19 za poslední měsíc. Z 5712 hospitalizovaných bylo 826 ve vážném stavu. Od 26. prosince jich přibylo přes 1000.

"Znovu bych chtěl na všechny apelovat, aby nepodceňovali riziko nákazy. I s ohledem na plnící se nemocnice prosím všechny, aby dodržovali opatření a aby omezili sociální kontakty na co nejnižší možnou míru," dodal ministr. Hlavní hygienička a náměstkyně ministra Jarmila Rážová v České televizi uvedla, že současná čísla nejsou ještě důsledkem návštěv o Vánocích. Podle ní se v současné situaci odráží chování lidí zhruba před dvěma týdny.

Do Česka dorazily další dávky vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová ČTK potvrdila, že se jedná o dodávku 19.500 dávek, která měla do Česka dorazit do konce letošního roku. Další dodávky se podle dřívějších informací očekávají 7. ledna a pak v týdenních intervalech.

"Pražské nemocnice už je mají, dnes by měly dorazit i do naprosté většiny krajů," sdělila Peterová. Dodávku pro Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, potvrdila ČTK její mluvčí Jitka Zinke. Podle České televize dostala první dávky například českobudějovická nemocnice. Dnes je očekává také například Ústecký kraj, první zdravotníky chce začít očkovat kolem 13:00.

Původně mělo Česko dostat dodávku 19.500 dávek vakcíny už v pondělí nebo úterý. Zpoždění bylo podle výrobce způsobeno problémy s logistikou. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí jako další termín dodávky uvedlo čtvrtek 31. prosince.

V sobotu 26. prosince Česko převzalo prvních 9750 dávek, rozděleny byly do Prahy a Brna. V Praze očkovala od neděle Fakutní nemocnice v Motole, Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), Nemocnice na Bulovce a Všeobecná fakultní nemocnice, která se o 40 procent dávek podělila s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady. Většinou očkovaly zdravotníky, v ÚVN také seniory z tamního domova pro veterány a v Motole dostali očkování rovněž pacienti po transplantaci plic.

V Brně vakcína směřovala do fakultní nemocnice v Bohunicích a Fakultní nemocnice u svaté Anny, svých necelých 5000 dávek rozdělily také do menších zdravotnických zařízení v regionu nebo domovů pro seniory. Asi 700 dávek poskytly i Moravskoslezskému kraji.

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger v České televizi uvedl, že dnes nemocnice dostala jednu sadu s 975 dávkami. Od 7. ledna očekávají nemocnice dvojnásobek a od poloviny měsíce trojnásobek. Na konci února podle něj nemocnice počítá s tím, že by mohla začít očkovat i běžnou populaci.

Podle dřívějších informací bude nutné se na očkování předem registrovat, pořadí se pak určí podle věku a nemocí, kterými zájemce o očkování trpí. Registrační systém bude podobný jako pro antigenní testování, zatím ale spuštěn nebyl.