Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blatný už není tak optimistický, s rozvolňováním je to prý 50 na 50

Jan Blatný
Jan Blatný
Foto: Úřad vlády ČR

Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) padesát na padesát. Řekl to dnes v pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu.

Bude záležet na tom, jak bude vycházet rizikové skóre vypočítané v protiepidemickém systému PES podle dat o vývoji nákazy. Od začátku týdne ukazují na třetí stupeň rizika, zmírnění by mohlo nastat od pondělí 30. listopadu. Znamenalo by to například otevření obchodů, služeb a restaurací, i když s omezeními.

"Kdybyste se mě zeptal v pondělí, tak by řekl, že je pravděpodobnost velká. Dnes už je menší," řekl ministr. "I když by ke zmírnění nedošlo, myslím, že je to bezpečnější a správnější varianta než rozvolnit, a za týden zase zpřísňovat," dodal.

Řada krajů, zejména kolem Českomoravské vrchoviny, se podle něj ve svých parametrech zhoršuje a optimální nejsou ani počty nakažených v nemocnicích. Nyní podle něj celostátní statistiku zlepšuje zejména Praha. Ministr proto nechá předtím, než vláda o rozvolnění rozhodne, spočítat rizikové skóre i bez započítání hlavního města.

Pochybnosti o tom, jestli bude možné od úterý další významný krok v uvolňování přijatých opatření udělat, vyjádřili v posledních dnech také další členové vlády. Už ve středu o tom hovořil vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na ranní tiskové konferenci k antigenním testům uvedl, že situace stále není dobrá a čísla se nelepší tak, jak se očekávalo. Podle Asociace krajů hlavní hygienička Jarmila Rážová na jednání s hejtmany řekla, že pokud se situace v krajích nezlepší, rozvolnění ministrovi nedoporučí.

Témata:  Jan Blatný Ministerstvo zdravotnictví vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

22. ledna 2025 16:55

Norsko hodilo Ukrajinu přes palubu? Na válce jen profituje, varují komentátoři

Norsko, jako největší dodavatel energie pro Evropskou unii, čelí rostoucí kritice za svůj přístup k finanční podpoře Ukrajiny. Kritici poukazují na to, že zatímco norský ropný a plynárenský průmysl zaznamenal výrazné zisky v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a následného růstu cen energií, pomoc poskytovaná Kyjevu je ve srovnání s jinými zeměmi regionu nedostatečná.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy