Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bradáčová se od dubna stane nejvyšší státní zástupkyní

Lenka Bradáčová
Lenka Bradáčová
Foto: Reprofoto ČT

Novou nejvyšší státní zástupkyní bude současná pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, rozhodla vláda na středečním jednání. Reagovala tak na oznámenou rezignaci Igora Stříže, který ve funkci skončí k 31. březnu. 

Vláda jmenovala Bradáčovou novou nejvyšší státní zástupkyní od 1. dubna. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) šlo po Střížově odstoupení o naprosto logickou volbu kvůli její dlouholeté praxi v justici. 

"Její zkušenosti, její profesionalita, její kompetence a respekt, kterému se těší v právnické obci, z ní činí dobrou volbu pro vedení Nejvyššího státního zastupitelství. Věříme, že pod jejím vedením bude tato klíčová instituce fungovat efektivně a nezávisle, což je důležité pro zajištění spravedlnosti a právního státu v naší zemi," konstatoval premiér. 

Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) má osobnost v čele soustavy státních zastupitelství znát obsah práce státního zástupce a jeho roli v ústavním systému, nebát se nikoho, být všestranně vzdělaná, bezúhonná a respektovaná v právnickém prostředí. 

"To vše podle mne Lenka Bradáčová splňuje, a proto jsem ji navrhl na funkci nejvyšší státní zástupkyně. Jsem přesvědčen, že ve funkci obstojí i v době módního zpochybňování všeho a všech v oblasti veřejné moci," napsal ministr na sociální síti X. 

Bradáčová je státní zástupkyní od roku 2001. Dosud působí na pozici vrchní státní zástupkyně v Praze, kterou se stala na konci července 2012. Mezi lety 2008 až 2014 byla také prezidentkou Unie státních zástupců. 

Končící nejvyšší státní zástupce Stříž v pondělí osobně předal ministru Blažkovi svou rezignaci na funkci státního zástupce k 31. březnu letošního roku. Důvody jeho rozhodnutí jsou ryze osobní a rodinné, uvedlo Nejvyšší státní zastupitelství. 

Témata:  Lenka Bradáčová vláda ČR státní zástupci Pavel Blažek Petr Fiala

Související

Aktuálně se děje

25. března 2025 8:58

"Dokud jsem naživu..." Jiřině Bohdalové dochází v jedné věci trpělivost

Už téměř deset let je Jiřina Bohdalová jednou z postav nepříjemné kauzy, ve které se řešila pravost několika obrazů v jejím vlastnictví. A jeden z nich se slavné herečce dosud nevrátil. Bohdalová, která za několik týdnů oslaví 94. narozeniny, by chtěla plátno zpět. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy