Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie si posvítila na Babiše. Je veden jako osoba s vlivem na Agrofert

Andrej Babiš (ANO)
Andrej Babiš (ANO)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Britské úřady evidují premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jako osobu stále ovládající holding Agrofert. Zjistil to Radiožurnál z aktuálních a veřejně dostupných údajů v oficiálním britském obchodním rejstříku. Podle britských úřadů může Babiš firmu kontrolovat díky svému vlivu na svěřenské fondy, do kterých akcie Agrofertu v roce 2017 převedl na základě českého zákonu o střetu zájmů. Předseda vlády se k informacím nechtěl vyjádřit.

Protikorupční organizace Transparency International už dříve upozornila, že rovněž na Slovensku je Babiš stále veden jako konečný uživatel výhod plynoucích z Agrofertu.

V obchodním rejstříku Velké Británie Babiš podle Radiožurnálu nefiguruje přímo u Agrofertu, ale jako jeden z pětice lidí ovládajících jednu z jeho dceřiných společností. Konkrétně jde o firmu Greenchem (Solutions), která spadá pod nadnárodního výrobce aditiv do paliv pro automobily AdBlue - nizozemský holding GreenChem, který Agrofert koupil v roce 2009.

Své ovládající představitele včetně Babiše přitom britská pobočka Greenchem do rejstříku založila sama, a to loni 27. června. Britský právní řád v této souvislosti pracuje s termínem "person with significant control", tedy osoba s rozhodujícím vlivem. Ostrovní legislativa tak označuje majitele minimálně čtvrtinového podílu ve společnosti nebo ty, kteří mohou ovlivňovat její chod a rozhodování. "A to ať už přímo, nebo přes obsazení svěřenských fondů," uvedl Radiožurnál.

Výklad, podle kterého by Babiš coby zakladatel a hlavně takzvaný obmyšlený svěřenských fondů měl figurovat i jako jejich skutečný majitel, české úřady stejně jako Babiš vylučují. V praxi by to přitom znamenalo, že premiér by v takovém případě byl ve střetu zájmů a Agrofert by nemohl čerpat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky.

K údajům z britského obchodního rejstříku se premiér nechtěl vyjádřit. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka uvedl, že Babiš se převedením akcií Agrofertu do svěřenských fondů zbavil jakéhokoliv vlivu na společnost. Záznam v britském rejstříku podle něj vychází z odlišných zákonů, a je tedy v pořádku.

"Podle tamní legislativy se do registru zapisují všechny osoby určené zákonem bez ohledu na to, zda vykonávají či mohou vykonávat nějaký faktický vliv na daný subjekt. Andrej Babiš je zde uveden z pozice zakladatele a beneficienta AB Private Trust I a II. Stále platí, že Agrofert ani jeho dceřiné společnosti neřídí a neovládá," dodal Hanzelka.

Britský rejstřík v souvislosti s Greenchem (Solutions) uvádí kromě mateřské nizozemské společnosti držící stoprocentní majetkový podíl jako zmíněné osoby s významným vlivem pět lidí - Andreje Babiše, jeho manželku Moniku a trojici manažerů Agrofertu: Zbyňka Průšu, Alexeje Bílka a Václava Knotka.

Babiš nařčení ze střetu zájmů odmítá, vnímá ho jako politickou záležitost. Loňská zpráva auditorů Evropské komise týkající se dotací z evropských strukturálních fondů uvedla, že český premiér ve střetu zájmů je. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, ač ho před třemi lety vložil do svěřenských fondů.

Témata:  Andrej Babiš Agrofert Velká Británie Transparency International

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.