reklama

Tato "fraškoidní" veřejná konzultace poslouží jen jako alibi, že opatření bylo projednáno s odbornou i laickou veřejnosti, uvedl v prohlášení Bohumil Straka, viceprezident organizace majitelů zbrojních průkazů Liga Libe.

"Z minulosti bohužel na několika příkladech víme, že podobné veřejné konzultace formou ankety bývají úředníky připravovány a interpretovány naprosto tendenčně a účelově," uvedl.

Proti plošnému zákazu olověného střeliva a olůvek v EU se minulý týden postavila Sněmovna. Odmítla, aby orgány EU zasahovaly do funkčního systému držení zbraní a střeliva podle českého práva. Vláda by proto podle dolní komory měla zajistit na úrovni orgánů EU potřebnou menšinu proti přijetí zákazu.

Evropská komise původně zvažovala pouze zákaz používání olova v mokřadech, což je již v Česku uzákoněno. ECHA ale doporučila olovo zcela zakázat, argumentovala dopady na životní prostředí. Proti se postavili čeští ministři obrany a vnitra, podle nichž by to mohlo ohrozit obranyschopnost a bezpečnost země.

Vhodná alternativa olověného střeliva podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) neexistuje. Užívání střel z oceli, mosazi, bismutu nebo wolframu by zhoršilo bezpečnost střelby a až několikanásobně ji prodražilo. Stejný názor zastává i vlašimský výrobce munice Sellier & Bellot.