"Jsou tady názory, že bychom opravdu mohli roušky zavést i venku. Nicméně my nebudeme zavádět nová opatření v těchto dnech. Ve vazbě na předchozí opatření mohou být roušky ty, které by se zavedly, ale ještě o tom nebylo rozhodnuto," dodal Prymula.

Podle ministra nepřišlo pozdě rozhodnutí o posledním zpřísnění, kdy byly uzavřené školy a restaurace. "Tato přísnější opatření se připravovala, musí vycházet z nějakých dat," uvedl. Mírnější opatření podle něj měla být zavedená už v srpnu, některá možná už v červenci.

Z průzkumů vyplývá, že desetina lidí naprosto odmítá opatření dodržovat, upozornil ministr. "Pak to znamená, že se nenaplní očekávání a musíte přijmout opatření, která jsou výrazně tvrdší, než se původně uvažovalo," dodal.

Každý by měl podle něj začít sám u sebe a vycházet ven co nejméně. "Osobní uzávěr, že se budu snažit zůstat doma, co to půjde, pokud to nebudou nutné aktivity, to je to zdaleka nejúčinnější, co můžeme udělat. Protože nejdůležitější je omezit počet kontaktů a pak jsme schopni snížit obrovskou zátěž, kterou v populaci máme," dodal.

Nynější situace je podle Prymuly náporem na zdravotníky. I pokud by reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, kleslo pod jednoho, bude při velkých počtech nakažených chvíli trvat, než zase nápor na zdravotnictví klesne, dodal Prymula.