Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny pohonných hmot rostou, zdražování bude pokračovat

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Česku se v posledních dnech zvýšily ceny pohonných hmot. Benzin oproti minulému týdnu zdražil o 53 haléřů na 37,68 Kč za litr. Nafta je nyní v mezitýdenním srovnání dokonce o 61 haléřů dražší, litr se prodává za 37,78 Kč za litr.

Podle údajů společnosti CCS přitom v lednu pohonné hmoty oproti loňskému prosinci zlevnily. Průměrná cena za litr se snížila o 17 haléřů na rovných 37 korun.

Ekonom Lukáš Kovanda uvedl, že paliva budou zdražovat i v nadcházejícím týdnu, a to v rozsahu kolem 50 haléřů. Důvodem je zejména oslabování české koruny vůči americkému dolaru.

"Koruna včera vůči dolaru znehodnotila na svoji nejslabší úroveň od listopadu 2022. Kvůli tomuto oslabení tak ropa Brent v korunovém vyjádření zdražila od začátku letošního února o výrazných více než sedm procent, kterýžto nárůst prodejci pohonných hmot budou do svých cen ještě teprve plně zahrnovat," podotkl expert.

Ropa podle Kovandy zdražuje i v dolarovém vyjádření, od začátku února o více než 3 procenta. "Takže její zdražení v dolarech není ani poloviční v porovnáním se zdražením v korunách. Ropu zdražuje zejména pokračující napětí v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí na obchodní plavidla, včetně tankerů s ropou, což převážnou část plavidel nutí odklánět trasu, obeplouvají Afriku. Přeprava ropy se tak prodlužuje, tedy prodražuje," vysvětlil ekonom.

Témata:  pohonné hmoty

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 10:51

Zdražuje čokoláda, cukr i káva. Počasí dělá z běžného zboží luxus pro bohaté

Ceny kakaa vytrvale stoupají a podle analytiků komodita má prostor pro prodloužení současného rekordního cyklu. Ale zatím nejsou na obzoru žádné známky výrazného snížení poptávky. Na konci března ceny kakaa na burze v New Yorku dosáhly historického maxima, když nakrátko překročily hranici 10.000 USD za tunu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy