Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny pohonných hmot rostou, zdražování bude pokračovat

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Česku se v posledních dnech zvýšily ceny pohonných hmot. Benzin oproti minulému týdnu zdražil o 53 haléřů na 37,68 Kč za litr. Nafta je nyní v mezitýdenním srovnání dokonce o 61 haléřů dražší, litr se prodává za 37,78 Kč za litr.

Podle údajů společnosti CCS přitom v lednu pohonné hmoty oproti loňskému prosinci zlevnily. Průměrná cena za litr se snížila o 17 haléřů na rovných 37 korun.

Ekonom Lukáš Kovanda uvedl, že paliva budou zdražovat i v nadcházejícím týdnu, a to v rozsahu kolem 50 haléřů. Důvodem je zejména oslabování české koruny vůči americkému dolaru.

"Koruna včera vůči dolaru znehodnotila na svoji nejslabší úroveň od listopadu 2022. Kvůli tomuto oslabení tak ropa Brent v korunovém vyjádření zdražila od začátku letošního února o výrazných více než sedm procent, kterýžto nárůst prodejci pohonných hmot budou do svých cen ještě teprve plně zahrnovat," podotkl expert.

Ropa podle Kovandy zdražuje i v dolarovém vyjádření, od začátku února o více než 3 procenta. "Takže její zdražení v dolarech není ani poloviční v porovnáním se zdražením v korunách. Ropu zdražuje zejména pokračující napětí v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí na obchodní plavidla, včetně tankerů s ropou, což převážnou část plavidel nutí odklánět trasu, obeplouvají Afriku. Přeprava ropy se tak prodlužuje, tedy prodražuje," vysvětlil ekonom.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy