Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Černochová zítra podepíše dohodu o obranné spolupráci s USA

Jana Černochová
Jana Černochová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Česká i americká strana v pondělí potvrdily, že zítra dojde k podepsání dohody o obranné spolupráci mezi oběma zeměmi. Ve Washingtonu se kvůli tomu sejdou ministři obrany Lloyd Austin a Jana Černochová (ODS).

O chystaném podepsání smlouvy informovala tisková oddělení Pentagonu i českého ministerstva obrany. Smlouva má být podepsána v úterý po poledni washingtonského času, uvádí deník Pravda s odvoláním na informace ČTK.

Fialova vláda schválila dohodu 26. dubna, po podpisu bude ještě nutný souhlas obou komor parlamentu a podpis prezidenta Petra Pavla. Americký ministr obrany Austin při loňské návštěvě Česka uvedl, že obranná spolupráce mezi oběma zeměmi je na vysoké úrovni.

Dohoda má nastavit podmínky možné spolupráce s americkými ozbrojenými silami na českém území. Konkrétní pobyt vojáků či vznik základny ale neřeší. Podobnou smlouvu má s USA většina členských zemí NATO.

Témata:  Jana Černochová Lloyd Austin USA Armáda České Republiky U.S. ARMY

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy