reklama

Nepokoje v Kazachstánu propukly v neděli ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak zdvojnásobily. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst. Demonstrace vedly ve středu k odvolání vlády prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem, který novému přechodnému kabinetu nařídil, aby usměrnil ceny paliv stejně jako ostatního "společensky významného" zboží. Nepokoje to však nezastavilo.

Podle tiskové agentury TASS přišlo o život při potyčkách s demonstranty v největším kazašském městě Almaty nejméně 12 policistů. O případných obětech na straně demonstrujících kazašské úřady neinformují. Policejní mluvčí v Almaty dnes ovšem hovořila o "likvidaci" desítek lidí útočících na vládní budovy v tomto městě. Některá zahraniční média to interpretují jako potvrzení, že střety si vyžádaly i desítky mrtvých mezi demonstranty.

"Ministerstvo zahraničních věcí se znepokojením sleduje vývoj situace v Kazachstánu, kde v uplynulých hodinách došlo k eskalaci vnitropolitické a bezpečnostní situace. Zvláště závažné jsou zprávy o desítkách obětí na životech. Vyzýváme všechny strany, aby ukončily veškeré násilnosti a mimořádnou situaci řešily s respektem k zákonům a lidským právům," uvedlo ministerstvo.

Úřad připomněl, že ve středu byl na celém území země postupně zaveden výjimečný stav, je blokován internet a v některých částech mobilní signál. "Na jihu země zejména v Almaty protesty vyústily v násilné střety, které si podle neověřených zpráv vyžádaly desítky lidských obětí," uvedla česká diplomacie. Bezpečnostní situace v hlavním městě Nur-Sultan je pak podle informací tamního českého velvyslanectví zatím klidná.

V Kazachstánu je podle informací ministerstva zhruba 30 českých občanů. Ambasáda nemá zprávy o tom, že by byli v ohrožení. Resort ale vyzval občany k opatrnosti a maximální obezřetnosti, doporučil jim také registraci v aplikaci Drozd. Systém Drozd využívají české zastupitelské úřady například k informování českých turistů o mimořádných událostech, jako jsou přírodní katastrofy či teroristické útoky.