Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České předsednictví EU provází kritika. Ministr Petříček má výhrady k rozpočtu

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) není spokojen s navrhovaným rozpočtem českého předsednictví Evropské unie. Česko by nebylo schopno naplnit některé ambice, řekl při dnešních sněmovních interpelacích na dotaz předsedy opoziční KDU-ČSL Marka Výborného.

Česká republika bude unii předsedat ve druhém pololetí 2022. Návrh rozpočtu, jak se dostal kolem začátku prázdnin do připomínkového řízení, předpokládal náklady 1,23 miliardy korun.

"Já a ministerstvo zahraničí jsme přesvědčeni, že v podobě, jak je navrhován rozpočet předsednictví, tak nejsme schopni naplnit některé ambice. Proto věřím, že vláda o této záležitosti bude brzo jednat," uvedl Petříček.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v květnu uvedl, že by za přiměřené náklady na předsednictví považoval 1,3 miliardy korun. Původní návrh byl podle něj dvojnásobný.

Petříček konkrétně uvedl, že nemůže souhlasit s navrhovanou personální podobou stálého zastoupení Česka v Bruselu v době předsednictví. Předpokládá podle něho navýšení na 156 lidí. "Výrazně pod to, co zajišťuje, aby role stálého zastoupení byla efektivní, abychom byli schopni vést pracovní skupiny, zasedání rady a vyjednávat v rámci trialogu o evropské legislativě," podotkl ministr. Srovnatelné velké státy jako Rakousko, Slovensko, Rumunsko a Estonsko měly v době předsednictví v Bruselu podle něho 230 až 250 lidí.

Ministr zahraničí zdůraznil, že nikdo nechce nakládat s veřejnými penězi nehospodárně. "Ale pojďme šetřit tam, kde to nemá dopad na kvalitu a na dobré jméno České republiky," dodal.

Celkové výdaje na předsednictví se i kvůli přípravě jednotlivých akcí a školení zaměstnanců rozdělují do tří let. V roce 2021 počítá úřad vlády podle návrhu do připomínkového řízení s náklady 334,2 milionu korun, na rok 2022 by připadalo 849,6 milionu korun a v roce 2023 by měly náklady být 48,7 milionu korun.

Témata:  EU rozpočet Andrej Babiš Česká republika Tomáš Petříček

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy