reklama

Coveney poděkoval Česku za solidaritu i podporu obtížně vyjednané dohody ohledně odchodu Spojeného království z EU, jehož termín je nyní stanoven na konec října. "Brexit bez dohody by znamenal ztráty pro Británii i ostatní státy EU," zdůraznil Coveney v souvislosti s možností, že by dohoda nebyla naplněna.

Ani Petříček nechce, aby vztahy s Británií vedly po jejím odchodu z EU k výrazný ekonomickým ztrátám. Chce proto zajistit blízké vztahy mezi EU a Británií po brexitu. Zároveň uvedl, že Česko má řadu společných zájmů s Irskem, v němž žije na 10.000 Čechů. "Za pět let vzájemný obchod zdvojnásobil na pět miliard eur, sdílíme pohled na evropský rozpočet a zemědělskou politiku," dodal Petříček.

S Coveneym se setkal také premiér Andrej Babiš. Shodli se podle ministerského předsedy na tom, že brexit bez dohody by byl velký problém nejenom pro Irsko a Česko. "Proto jsme připraveni vyjednávat o konkrétních a férových alternativách. Samozřejmě jsme na jedné lodi a stále doufáme, že se s UK (Británií) nakonec dohodneme," uvedl na twitteru český premiér.

Britský premiér chce, aby z původní dohody zmizela takzvaná irská pojistka, která má zabránit vzniku kontrol na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden výrazné změny dohody odmítl. Irská pojistka podle něj garantuje stabilitu v Irsku a celistvost jednotného trhu Evropské unie. Podle německé kancléřky Angely Merkelové by ale bylo možné náhradu za pojistku nalézt.