Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

"Česko bude vystupovat jako za Havla." Cestu Vystrčila na Tchaj-wan podpořilo 70 světových politiků

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Sedmdesát politiků z Evropského parlamentu, Spojených států, Kanady, Austrálie a dalších zemí vydalo společné prohlášení, v němž vyjadřují podporu nadcházející návštěvě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Signatáři dopisu zároveň odsuzují snahy pevninské Číny cestu české delegace zmařit.

"Česká republika má právo rozvíjet hospodářské a kulturní vztahy s Tchaj-wanem a předseda Senátu Miloš Vystrčil, který je druhým nejvyšším ústavním činitelem v České republice, nepotřebuje k návštěvě Tchaj-wanu souhlas Číny," píše se v prohlášení, jehož iniciátory byli český europoslanec Alexandr Vondra a jeho slovenská kolegyně Miriam Lexmannová.

It‘s a sovereign right of all countries to develop relations with #Taiwan in line with their national interest& shared values.That’s why with @AlexandrVondra we initiated int’l statement of solidarity with the Czech Senate President @Vystrcil_Milos ahead of his official visit1/2 pic.twitter.com/HAnvPJdJFr

— Miriam M. Lexmann (@MiriamMLex) August 25, 2020

Lexmannová prohlášení, které bylo vydáno v úterý, zveřejnila na svém twitterovém účtu a citoval z něj například tchajwanský server Taiwan News. Dokument připomíná, že cestu chtěl původně uskutečnit Vystrčilův předchůdce ve funkci Jaroslav Kubera, který ale v lednu náhle zemřel. Prohlášení také upozorňuje, že Kuberu i Vystrčila od jejich záměru zrazovalo čínské velvyslanectví a hrozilo v této souvislosti i českým firmám.

Vystrčil na Tchaj-wan odletí v sobotu odpoledne a při návštěvě se setká s nejvyššími tchajwanskými představiteli, včetně prezidentky Cchaj Jing-wen. Předsedu Senátu doprovodí devadesátičlenná delegace.

Cesta na Tchaj-wan má podle Vystrčila prokázat zájem Česka o spolupráci se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo přeje nebo nepřeje. Vystrčil očekává, že mise bude úspěšná i s ohledem na prohloubení ekonomických vztahů. 

Proti cestě protestovala Čína, která Tchaj-wan pokládá za svou vzbouřeneckou provincii. Dnes ji znovu kritizoval i Hrad, podle mluvčího prezidenta Miloše Zemana jde cesta proti jednotné politice Evropské unie a bude mít hospodářský dopad na české firmy. Peking hrozil odvetou vůči českým podnikům působícím v Číně.

"Česko je svobodnou, suverénní a demokratickou zemí. Naše parlamentní diplomacie, zejména pokud se to týká Senátu, má zájem na tom, aby Česko vystupovalo tak, jak kdysi nastavili Václav Havel a Jiří Dienstbier, to znamená, že hájí svobodu a demokracii a hájí svoji suverenitu. A zároveň se snaží spolupracovat se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo jiný přeje nebo nepřeje," řekl předseda Senátu.

Pozitivní ohlasy na cestu podle Vystrčila převažují. "Jsem přesvědčen, že ta cesta bude úspěšná, v součtu pro Česko velmi výhodná a přispěje k restartu české ekonomiky správným směrem," řekl předseda Senátu. Vystrčila v čele senátní delegace doprovodí podle předsedy Česko-tchajwanské obchodní komory Pavla Diviše zástupci 36 firem, aby navázali kontakty, uzavřeli kontrakty a pomohli zvýšit tchajwanské investice v ČR a její konkurenceschopnost a restart. Delegace se kvůli tomu má setkat se zástupci velkých tchajwanských firem, které projevili zájem působit v ČR. Tchajwanské firmy patří k investorským lídrům v ČR, díky nim bylo vytvořeno na 20.000 pracovních míst.

Diviš uvedl, že Tchaj-wan má čtvrtou nejinovativnější ekonomiku na světě, která je tvořena malými a středními podniky, čehož by ČR měla využít. Adam Bílek z firmy Circular Energy chce na Tchaj-wanu nabídnout technologii recyklace plastů a pneumatik k výrobě tepla a elektrické energie. Petr Mácha z firmy Bohemia Interactive Simulations, která se věnuje vojenským simulacím, se neobává případné odvety ze strany Číny. "Náš byznys v obranném průmyslu neumožňuje, abychom se zeměmi, které nesouhlasí s touhle cestou, vůbec obchodovali," řekl.

V plánu je také navázání užší spolupráce ve vědě, technice a inovací. Kvůli tomu delegaci doprovází rovněž zástupci akademické sféry. Předseda senátního zahraničního a bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) v cestě vidí příležitost k novým projektům. Poznamenal, že Tchaj-wan se dokázal zásobit ochrannými prostředky proti koronaviru z vlastních zdrojů, což se ČR nepovedlo. Věnovat se chce i ochraně demokratického světa proti vnějším vlivům v digitálním světě.

Předseda senátního zdravotnického výboru Lumír Kantor (KDU-ČSL) chce mimo jiné podpořit obnovení Tchaj-wanu jako pozorovatele ve Světové zdravotnické organizaci, o který ostrovní země před čtyřmi lety přišla. Chtěl by získat bližší informace o tom, jak Tchaj-wan navzdory blízkosti pevninské Číny zvládl koronavirovou epidemii a nedostatek zdravotníků. Vystrčil dodal, že Tchaj-wanu se povedlo zvládnout koronavirovou krizi bez vážnějších dopadů na ekonomiku.

Témata:  Miloš Vystrčil Tchaj-Wan Senát Parlamentu České republiky Česká republika

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.