reklama

Pavel nejprve ocenil, že setkání proběhlo a bylo věcné. "Nebylo tomu tak vždycky zvykem, a zvlášť v situaci, ve které se dnes nacházíme, je velice detailní koordinace zahraniční a bezpečnostní politiky naprosto zásadní," uvedl podle webu Pražského hradu.

Nejvyšší ústavní činitelé si podle prezidenta prošli seznam plánovaných návštěv v zemích partnerů i chystané zahraniční návštěvy v Česku. "Plánujeme naše cesty a návštěvy tak, abychom na různých úrovních nejenom dobře reprezentovali Českou republiku, ale abychom také náš zájem prosazovali těmi optimálními nástroji, které máme k dispozici," podotkl.

Debata se vedla o současné bezpečnostní situaci ve světě, především s ohledem na Ukrajinu a Blízký východ. "Bavili jsme se také o vztahu k Číně. Bavili jsme se o místech, ve kterých chceme uplatňovat náš zájem, a z tohoto důvodu vidím jako zásadní, že jsme vedli debatu tak, aby zájmy České republiky, nejenom ty zahraniční, ale také zájmy ekonomické a bezpečnostní, byly plně pokryty," konstatovala hlava státu.

"Myslím, že je dobré, že můžeme říci, že jsme ve všech těch zásadních otázkách dospěli ke shodě, vysvětlili jsme si pozice a zároveň jsme se domluvili na tom, že v těchto jednáních budeme pokračovat," dodal Pavel s tím, že další setkání nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice by mělo proběhnout na jaře.

Pavel také uvedl na pravou míru svůj postoj k otázce obsazení postu velvyslance v Rusku. Podle prezidenta panuje shoda na tom, že by pozice měla být výhledově obsazena. Premiér Petr Fiala doplnil, že považuje za rozumné postupovat v koordinaci se spojenci.

Fiala na sociální síti X napsal, že má radost, že vrcholní politici zastávají podobné pozice v rámci zahraniční politiky. "Jedině tak dokážeme účinně prosazovat zájmy České republiky," sdělil. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) poděkoval za věcné jednání.

"Zahraniční politika středně velké země, která se opírá o členství v NATO a EU, musí mít svou jasnou tvář. Jinak je odsouzena k neviditelnosti. Proto jako ústavní činitelé naše zahraničně-politické kroky koordinujeme. A mám radost, že se nám havlovskou diplomacii daří naplňovat," dodala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).