reklama

Podle dostupných zdrojů bylo dosud plně nebo podmíněně ve světě schváleno devět vakcín proti novému typu koronaviru. V EU a řadě dalších zemí získala povolení vakcína americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. K dalším patří vakcína vyvinutá firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou, Rusko vyvinulo a schválilo vakcíny Sputnik V a EpiVakKorona, Čína vakcíny od firem Sinopharm, Sinovac a CanSino, Indie má svou vakcínu Covaxin. Američané nebo například Kanada aplikují vakcínu od firmy Moderna, která byla 6. ledna podmínečně schválena pro použití i v EU.

Očkovat začalo jako první na konci listopadu svou vakcínou Sputnik V na konci listopadu Rusko. V Evropě začalo očkování loni 8. prosince ve Spojeném království. V polovině prosince se začalo očkovat v nouzovém režimu i v USA a v Evropské unii se začalo očkovat 27. prosince.

Podle serveru ourworlindata.org bylo na světě dosud očkováno 23,75 milionu lidí. V absolutních číslech vede Čína, kde bylo podle stejného zdroje naočkováno přes devět milionů lidí. V USA naočkovali 6,7 milionu lidí. K počtu obyvatel ale očkování nejrychleji postupuje v Izraeli. Očkování zde začalo 19. prosince a v zemi, která má asi 8,9 milionu obyvatel, první dávku vakcíny dostalo již přes 20 procent obyvatel. Celkově je Izrael na třetím místě. Z Evropy je na tom nejlépe Británie s 1,3 milionu naočkovaných.

V ČR očkování začalo, podobně jako ve většině dalších zemí EU, v neděli 27. prosince, kdy dorazilo prvních 9750 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech. První dávky vakcíny v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podali zdravotníci premiérovi Andrejovi Babišovi a válečné veteránce Emilii Řepíkové. Dosud ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje počty očkovaných jednou týdně ve čtvrtek. Do středy tak mělo být očkováno 19.980 lidí, v sobotu Babiš uvedl, že jich bylo asi 40.000.

Podle očkovací strategie České republiky by Česko mělo v lednu dostat očkovací látky od Moderny a Pfizeru a BioNTechu téměř pro 179.000 lidí. Na konci února by mělo být podle plánu očkováno téměř půl milionu lidí, v březnu 952.000. Od dubna Česká republika očekává více než milion dávek vakcíny měsíčně.

Podle dnešního vyjádření předsedy České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Romana Chlíbka, který řídí jednu z pracovních skupin ministerstva zdravotnictví, by očkování proti covidu-19 mohlo být dostupné pro všechny skupiny obyvatel do začátku léta.

Premiér Babiš počátkem tohoto měsíce řekl, že od 15. ledna se budou moci registrovat lidé starší 80 let. Od 1. února se pak budou moci hlásit všichni obyvatelé ČR, termín dostanou podle různých kritérií. Hlavním bude věk, ale také zdravotní stav.

Česko počítá ve své očkovací strategii s vakcínami od sedmi výrobců. Kromě již schválených vakcín americké společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech a americké Moderny jsou to vakcíny od německé společnosti CureVac, od britské firmy AstraZeneca, která vakcínu vyvíjí ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, očkovací látka americké firmy Johnson&Johnson, vakcína divize očkovacích látek společnosti Sanofi (Sanofi Pasteur) a americká vakcína Novavax.

reklama