reklama

Kyjev dostal od české armády leteckou techniku, tanky, bojová vozidla, raketomety i ruční zbraně a munici. Nejstarší kusy techniky byly pořízeny už na konci 50. let minulého století. Pořizovací cena byla 6,2 miliardy korun, zůstatkovou hodnotu odhadlo ministerstvo na výše uvedených 1,2 miliardy korun.

Úřad ministryně Jany Černochové (ODS) zveřejnil seznam a hodnotu materiálu na žádost mimoparlamentního hnutí Přísaha. Jde o techniku darovanou od 24. února 2022, kdy Rusko sousední zemi napadlo, do 9. října 2023.

Ve zveřejněném seznamu figurují čtyři kusy letecké techniky, zřejmě jde o bitevní vrtulníky Mi-24. Zmíněno je i 62 tanků, které armáda pořídila mezi lety 1968 až 1993. Ukrajina také obdržela více než 130 bojových vozidel pěchoty a desítky blíže nespecifikovaných automobilů.

Dalšími položkami jsou samohybné kanonové houfnice a raketomety včetně příslušné munice. Česko rovněž darovalo 128 minometů, desítky tisíc ručních střelných zbraní, vojenský zdravotnický materiál a výstroj.

Premiér Petr Fiala (ODS) po únorovém jednání amerického prezidenta Joea Bidena se zástupci zemí východního křídla NATO prohlásil, že česká vojenská pomoc Ukrajině činí 10 miliard korun. Podle poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara poslal tuzemský obranný průmysl další zbraně a vybavení za 30 miliard korun.

Česko dostává za darovanou techniku v rámci kompenzací novou. Od USA to bude osm vrtulníků a 300 milionů dolarů, od Německa patnáct tanků Leopard 2A4 a od EU do roku 2027 celkem 78 milionů eur z Evropského mírového nástroje.