Další peníze z programu Pomoc na místě pošle Česko do Libye či na Kypr pro prevenci nelegální migrace. Dary v celkové hodnotě 82 milionů korun ve středu schválila vláda, informovalo dnes v tiskové zprávě ministerstvo vnitra.

Cílem daru pro Ukrajinu je podle něj podpora Státní migrační služby a opětovné zahájení poskytování některých služeb, mimo jiné vydávání cestovních pasů. "Za tyto finance bude moci Ukrajina rozšířit poskytování konzulárních služeb ukrajinským občanům v členských státech Evropské unie a Moldavsku a do budoucna pomoci s dobrovolnými návraty svých občanů do bezpečných oblastí Ukrajiny," popsala mluvčí ministerstva Klára Dlubalová.

Na rozvoj systému řízení ochrany hranic daruje Česko 25 milionů korun do Libye, stejnou částku pak dostane i Kypr na podporu dobrovolných návratů pro neúspěšné žadatele o azyl. Bosně a Hercegovině je určeno sedm milionů korun, opět pro návratový systém.

Česká republika letos z programu Pomoc na místě udělila pět darů v celkové hodnotě 93 milionů korun. "Patří mezi ně například podpora vnitřně vysídlených osob a navrátilců v Afghánistánu, podpora přijímacích kapacit Moldavska v souvislosti s krizí na Ukrajině nebo ochrana dětí a mladistvých na cestě v Mali," doplnila Dlubalová.