reklama

Se zákazem přeshraničního cestování souvisejí obnovené kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem a na letištích. Opatření bylo zavedeno podle zákona o ochraně státních hranic a platí do konce 4. dubna. Hranice se Slovenskem a s Polskem byly uzavřeny z iniciativy těchto zemí.

Vláda při zákazu vycestování a přicestování odvolala na ustanovení krizového zákona. Podle nich může za nouzového stavu omezit svobodu pohybu a pobytu na území ohroženém nebo postiženém krizovou situací, nebo vstup, pobyt a pohyb lidí zakázat. Hraniční kontroly opírá i o Schengenský hraniční kodex, který popisuje různé doby, po něž členský stát ochranu svých vnitřních hranic obnovit. Kontroly zatím platí do nadcházející soboty včetně.

Předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) míní, že česká opatření unijní předpisy nepřekračují. "Pokud se jedná o zájem veřejného zdraví, vláda ty možnosti má. Musí to zdůvodnit a důvod zde evidentně existuje," řekl ČTK Benešík. Zároveň ale míní, že opatření jsou "na hraně". Benešík také poukazuje na počáteční nekoordinovanost členských států například ohledně výjimek z omezení. Evropská komise má podle něho v těchto věcech omezené pravomoci. Mohla hrát roli moderátora a sdílet informace, nikdo o to ale nestál, dodal. EU se na summitu v půlce března navíc dohodla na uzavření vnějších hranic unie na dobu 30 dnů.

První zákaz cestování přes hranice kabinet přijal s účinností od soboty 14. března, týkal se jen vymezených rizikových zemí. Už o dva dny později, tedy od pondělí 16. března, restrikci rozšířil na všechny státy. Očekává se, že kabinet dnes bude žádat Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu, když sám o něm může rozhodnout nejvýše na 30 dnů. Dosavadní nouzový stav má skončit 11. dubna, tedy o velikonočních svátcích na Bílou sobotu.

K hranicím s Polskem a se Slovenskem se vládní usnesení ke kontrolám nevztahují. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už dříve řekl, že režim na nich se řídí rozhodnutím Polska a Slovenska a není důvod, aby Česko reagovalo stejným nařízením.

reklama