Podle Fialy je nutné si připomínat důležitost členství v Severoatlantické alianci kvůli výjimečným bezpečnostním zárukám, které poskytuje. "Jsme zodpovědným státem, svoji bezpečnost bereme vážně a pomáháme, kde je třeba. Nemyslím tím jen válku na Ukrajině, účastníme se několika mírových misí, pomáháme bránit nebe nad východní Evropou, vysíláme záchranáře do míst postižených katastrofami, zachraňujeme lidské životy," uvedl.

Premiér ve svém prohlášení zvedl téma probíhající modernizace armády, která se týká zejména bojových vozidel pěchoty, tanků nebo vrtulníků. "Bude se na ní zásadně podílet i český obranný průmysl, ať už přímými dodávkami nebo ve spolupráci se zahraničními dodavateli," podotkl.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) konkrétně zmínila smlouvu na bojová vozidla pěchoty CV-90 nebo zisk tanků Leopard 2A4 v rámci kompenzace za vojenskou pomoc Ukrajině.

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě a probíhají pod mottem Naše bezpečnost není samozřejmost a bez bezpečnosti není prosperita. Akce patří do klubu prestižních evropských show a vstup na ni je zdarma.

Hlavní program se odehrává na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově a skládá se z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů. "Nikde jinde přitom není možné na jediném místě shlédnout špičkové umění a techniku nejenom vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů," uvádí organizátoři.