Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko spustilo očkování proti covidu, první šel na řadu Babiš

Andrej Babiš jako první podstoupil očkování proti koronaviru.
Andrej Babiš jako první podstoupil očkování proti koronaviru.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V České republice se dnes začalo s očkováním proti nemoci covid-19. První dávky vakcíny v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podali zdravotníci premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a válečné veteránce Emilii Řepíkové. Vakcínu od firem Pfizer a BioNTech, která je zatím jediná registrovaná pro použití v Evropské unii, mají k dispozici další tři pražské a dvě brněnské nemocnice.

Babiš před začátkem očkování řekl, že vakcína objednaná Evropskou unií je nadějí k návratu do normálního života po nejhorším roku v moderní historii. Česko podle něj uplatnilo opci u firmy Pfizer, od které dostane další čtyři miliony dávek navíc, dohromady osm milionů. Celkově Česko dostane 15,9 milionu vakcín pro 8,95 milionu lidí, řekl Babiš. Premiér počítá s tím, že se bude očkovat po následujících devět měsíců.

U nás, stejně jako v ostatních zemích EU, začalo očkování proti covidu-19. Nejprve budou očkováni zdravotníci, senioři a rizikové skupiny. „Máme za sebou nejhorší rok v moderní historii. Vakcína je naděje na normální život,“ řekl premiér v @uvn_praha, kde se nechal naočkovat. pic.twitter.com/Bhm0cgNy58

— Úřad vlády ČR (@strakovka) December 27, 2020

Ředitel ÚVN Miroslav Zavoral řekl, že vakcinace je jedinou cestou, jak se dostat ze současné pandemické situace. "Naše nemocnice začíná dnes očkováním zdravotníků, přihlásilo se jich 700," uvedl. Chorobu podle něj v nemocnici už prodělalo přes 500 zdravotníků. Babiš řekl, že s očkováním chtěl jít příkladem, protože kolem tématu koluje řada dezinformací. "Lidé nemusí mít obavu, vakcína je bezpečná," uvedl premiér.

Do Česka v sobotu dorazilo prvních 9750 dávek vakcíny, v prosinci a lednu by jich podle Babiše mělo být dohromady 355.000. Stát podle něj nebude dělat zásoby, ale všechny doručené vakcíny plánuje hned využít. "Strategie, kterou já prosazují, je taková, abychom očkovali co nejdříve. Abychom měli náskok, ne zásoby," uvedl. Stát musí rozšířit počet očkovacích center, kterých je v současnosti 31, dodal.

Jako první v Česku mají být očkováni právě zdravotníci a také senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Babiš odhadl, že běžná populace se začne očkovat koncem března. Stát podle něj připraví objednávkový systém, podobný jako funguje v případě antigenních nebo PCR testů na covid-19.

Úřad vlády odpoledne k začátku očkování zveřejnil video s úryvkem básně Jitřní píseň od Jiřího Wolkera. V závěru po původním verši "Snad plakali jsme, ale teď chcem' žít!" dodává: "A budeme. Tak, jako dřív!". Spot podle Strakovy akademie vysílají Česká televize, Nova a Prima.

Babiš ráno řekl, že u kampaně na očkování má ministerstvo zdravotnictví zdržení. Video podle něj připravil ve spolupráci s resortem úřad vlády. Chystá se komplexní kampaň na očkování, na kterou je ale čas vzhledem k tomu, kdy má začít očkování pro širokou veřejnost. "Vyhodnocení, ta soutěž ke kampani, by měla být nejpozději do konce ledna," řekl.

ÚVN je nyní připravena denně naočkovat asi 300 lidí, kromě zdravotníků a sociálních pracovníků budou vakcíny aplikovány také ohroženým pacientům v seniorském věku. "Mezi prvními budou v průběhu dneška očkováni klienti Domova Vlčí mák, kde pečujeme o válečné veterány z druhé světové války. Průměrný věk obyvatel Domova Vlčí mák je 93 let," uvedl ředitel nemocnice. V nemocnici se bude očkovat denně od 08:00 do 18:00 v šesti ordinacích. U osob po prodělaném onemocnění covid-19 se doporučuje vakcinace nejdříve po 90 dnech od prvního pozitivního odběru.

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke dnes uvedla, že vakcinace pokračovala bez problémů a v nemocnici do 15:00 dávku obdrželo asi 210 lidí, takže plánovaných 300 očkování bude splněno. Problémy nehlásily ani další pražské nemocnice. V Nemocnici na Bulovce, kde dnes plánovali naočkovat 200 zaměstnanců, již aplikace vakcín po 15:00 končila. Všeobecná fakultní nemocnice poskytla třetinu svých dávek Vinohradské nemocnici, po 15:00 měla obě zařízení naočkováno dohromady kolem 200 lidí. Primářka oddělení primární péče motolské nemocnice Jaroslava Kulhánková ČTK řekla, že i tam vše bylo bez problémů, jen asi tři zdravotníky bylo nutné odmítnout kvůli nachlazení.

Témata:  COVID-19 koronavirus Andrej Babiš očkování nemocnice zdravotnictví Praha

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 13:42

V Praze na hlavním nádraží nejezdily vlaky. Z portálu tunelu spadl člověk

Vážný incident zastavil v neděli dopoledne železniční dopravu na pražském hlavním nádraží. U pádu osoby zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Provoz se po poledni podařilo zcela obnovit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Dominik Feri

Feri neuspěl s odvoláním, tříletý trest vězení za znásilnění platí

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.