reklama

Od začátku epidemie registrují laboratoře 18.303 pozitivních testů, 70 procent nakažených se z nemoci už vyléčilo a 390 zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.

Denní nárůst potvrzených případů klesl v sobotu stejně jako o minulém víkendu pod 200. Ve všedních dnech se pohyboval od pondělních 209 až do pátečních 323 pozitivních testů. Páteční nárůst byl celkově třetí nejvyšší od začátku epidemie, více případů přibylo naposledy 3. dubna, a to 334. Nejvíce případů - 377 zaznamenaly laboratoře 27. března.

Za nárůstem jsou podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové stále známá ohniska, kde se více testuje. Krajské hygienické stanice mají podle ní situaci pod kontrolou. Situace není alarmující ani podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly. Zásadní je podle nich to, že nerostou počty hospitalizovaných a lidí ve vážném stavu. V nemocnicích se podle údajů k sobotě léčilo 114 pacientů, z toho 18 bylo v těžkém stavu.

Laboratoře provedly v sobotu přes 5000 testů, zhruba o 3000 méně než v pátek. O víkendů je ale testů vždy obvykle méně. Z lidí, kteří podstoupili test, se v sobotu nemoc prokázala u 3,43 procenta. V tomto týdnu se tento podíl drží pod čtyřmi procenty, v pondělí byl pod třemi.

Nejpostiženějším okresem zůstává Frýdecko-Místecko, kde připadá v přepočtu na 100.000 obyvatel téměř 88 nových případů covidu-19 za posledních sedm dní. Následuje Kolínsko a Klatovsko s 30 nakaženými. Zhruba 26 nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel má Praha. Za posledních sedm dnů není stále žádný nový nakažený v okresech Tachov, Děčín a Jeseník.

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí představí aktualizovanou mapu okresů podle epidemické situace, takzvaný semafor. Podle Rážové bude příznivější než před týdnem. Řekla to v dnešním pořadu Partie televize Prima. Toto pondělí zařadilo ministerstvo do prvního - zeleného stupně devět okresů - jsou to Praha, Brno a Ostrava, Praha-západ a Praha-východ, Karviná, Frýdek-Místek, Jihlavsko a Prachaticko. Ostatní okresy zůstaly bílé, tedy bez rizika. V zeleně označených regionech se sice vyskytují nové případy, nemoc se ale nešíří v komunitě.

reklama