reklama

Aktuálně nemocných je 2388. Většina má mírný průběh nemoci, hospitalizováno je 113 infikovaných, v těžkém stavu je nyní 14 z nich. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví k 09:00.

Poměr nakažených koronavirem k počtu testovaných činil ve čtvrtek 1,75 procenta procenta. Tento ukazatel se v poslední době pohyboval od jednoho do dvou procent, výjimkou byla uplynulá neděle, kdy se přiblížil třem procentům.

Podle odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) by na konci června mohlo být v Česku celkově asi 11.000 až 11.400 nakažených. Růst počtu nebude plošný. Epidemie má nyní jen lokální ohniska zejména v Moravskoslezském kraji a Praze, dále na Olomoucku a částečně ve Středočeském kraji.

V Praze laboratoře dosud zaznamenaly 2269 potvrzených případů covidu-19, přičemž 1418 lidí se z nemoci už vyléčilo. V Moravskoslezském kraji bylo dosud zjištěno 1802 nemocných. Na 100.000 obyvatel v metropoli připadá 174 prokázaných případů, následuje Karlovarský kraj se zhruba 163 nakaženými na 100.000 obyvatel. Nejméně zasaženy jsou jižní Čechy, kde na 100.000 obyvatel připadá asi 30 případů nákazy. V Praze zemřelo nejvíc lidí nakažených koronavirem, a to 98. Naopak nejméně obětí má i nadále Zlínský kraj se třemi mrtvými.

Epidemiologové se nyní víc než na celostátní statistiku zaměřují na lokální ohniska. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bylo za poslední týden zaznamenáno více než pět nových případů jen ve 14 ze zhruba 400 regionů, na něž statistici pro potřeby sledování nákazy zemi rozdělili. "Situace v ČR je konzistentní, nezhoršuje se. Nemáme plošný problém. Většina regionů je prakticky bez výskytů nemoci covid-19. Plošně nemáme problém, ale jsou lokální ohniska," řekl ve čtvrtek novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Největším ohniskem koronaviru v Česku zůstává Důl Darkov v Karviné, kde bylo pozitivně testováno zatím 470 lidí - zaměstnanců a jejich blízkých. Covid se objevil také v několika zdravotnických zařízeních v tomto regionu. V posledních dnech se nákaza prokázala v domově pro seniory v Litovli na Olomoucku či v Městské nemocnici Městec Králové na Nymbursku.

reklama