Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Covid-19: V Česku přibývá těžkých případů, ve světě nakaženo přes 22 milionů lidí

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Česku přibylo za úterý 282 potvrzených případů covidu-19 na celkových 20.483 od začátku epidemie. Aktuálně nemocných je 4934, stav 122 z nich vyžaduje hospitalizaci. Těžký průběh má nemoc u 29 pacientů, což je nejvyšší počet od 21. května.

Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví platných k dnešním 01:00.

Počet nově potvrzených případů byl v úterý o 91 vyšší než o den dříve. Zároveň byl ale srovnatelný s úterkem minulého týdne, kdy testy odhalily koronavirus u 287 lidí.

Nejvíce nakažených za posledních sedm dní je v přepočtu na 100.000 obyvatel na Uherskohradišťsku, a to téměř 48. Následuje okres Plzeň-sever s přibližně 34 a Havlíčkův Brod s necelými 31 případy na 100.000 obyvatel za týden. Těsně nad 30 se tento ukazatel dostal ještě na Klatovsku.

Z nemoci covid-19 se v Česku dosud uzdravilo 15.148 lidí, tedy asi 74 procent ze všech prokazatelně infikovaných. U většiny z nich měla nemoc mírný průběh.

S novým koronavirem zemřelo v Česku od začátku epidemie 401 lidí, necelá dvě procenta z celkového počtu nakažených. Údaj ministerstva zdravotnictví ale zahrnuje všechna úmrtí pozitivně testovaných lidí bez ohledu na skutečné příčiny jejich úmrtí.

První úmrtí člověka prokazatelně nakaženého novým koronavirem ohlásili zdravotníci 22. března. Do konce března zemřelo 35 lidí s covidem-19. V dubnu zemřelo 206 lidí s koronavirem, tedy více než polovina všech dosavadních úmrtí. V květnu zemřelo 75 lidí, v červnu 29, červenci 34 a za srpen zatím 22 nakažených.

Nákaza koronavirem se od začátku pandemie po celém světě prokázala již u více než 22 milionů lidí. Vyplývá to z údajů Univerzity Johnse Hopkinse, která stav šíření viru monitoruje. V souvislosti s nemocí covid-19, kterou koronavirus v některých případech způsobuje, zemřelo celosvětově již přes 779.500 osob.

Denní počet nových případů se poslední dva týdny drží kolem 260.000, což je výrazně více, než v březnu a dubnu, kdy pandemie vrcholila v Evropě či v americkém státu New York. Denní počty zemřelých se však stále pohybují pod úrovní smutných rekordů ze začátku dubna, v posledních týdnech je obětí nákazy průměrně kolem 5700 za 24 hodin.

Co do absolutních čísel jsou nejhůře zasaženou zemí nadále Spojené státy, které společně s druhou nejpostiženější Brazílií registrují více než třetinu světových denních případů. Od začátku pandemie se prokázalo 40 procent ze všech nálezů SARS-CoV-2 právě v těchto dvou zemích.

Experti však nadále upozorňují, že skutečné počty infikovaných i zemřelých v důsledku nákazy koronavirem jsou ve skutečnosti pravděpodobně výrazně vyšší, na mnoha místech totiž stále není k dispozici dostatek testů.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Česká republika USA

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 9:09

Válku to nerozhodne, reagoval Austin na požadavek ohledně úderů do hloubi Ruska

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy