Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČR podle Rakušana migrační vlnu zvládla, štáb bude nově zasedat co dva týdny

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Michal Kalášek / INCORP images

Krizový štáb se bude po ukončení nouzového stavu, který vyprší s koncem června, scházet jednou za dva týdny. Uvedl to dnes ministr vnitra a šéf štábu Vít Rakušan (STAN). Po posledním zasedání štábu v nouzovém stavu poděkoval všem, kdo se na pomoci Ukrajincům podílel.

Situace s ukrajinskými uprchlíky, kterým Česko vydalo od počátku března víc než 382.000 speciálních víz, je podle Rakušana pod kontrolou, nezhoršuje se. Zklamán je Rakušan z evropského systému evidence uprchlíků s udělenou ochranou, je v něm podle něj málo informací. Doufá v to, že přesná data budou při zápisech do škol zřejmě o 85 až 90 procentech běženců v ČR. Nyní se podle Rakušana jejich počet pohybuje mezi 280.000 až 300.000.

Nouzový stav pro zvládnutí migrační vlny z Ukrajiny potrvá k pátku celkem 119 dnů. Platí od 4. března. Koncem března Sněmovna umožnila kabinetu jeho prodloužení o téměř dva měsíce do konce května po zhruba devítihodinové debatě. Pak vláda požádala ještě o 30 dnů s tím, že během měsíce připraví legislativu pro přechod k fungování v rámci běžných pravidel. Policie podle policejního prezidenta Martina Vondráška neudělila ve 2330 případech souhlas o dočasnou ochranu žadatelům kvůli dvojímu občanství nebo proto, že měli dočasnou ochranu udělenou v jiném státu EU. Provedla 6300 prověrek dvojího občanství.

Senát schválil novelu, která umožní ubytovávání a registraci uprchlíků z Ukrajiny i po skončení nouzového stavu, v pátek stejně jako novelu školského zákona, která má připravit na pokračující pobyt uprchlíků české školy. Aktualizace zákonů nyní čekají na podpis prezidenta Miloše Zemana.

Ministerstva a další úřady tak budou moct podle aktualizované verze zákona zvaného lex Ukrajina i po skončení nouzového stavu vyčleňovat budovy pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny po ruské vojenské invazi. Kraje mají s obcemi nadále zajišťovat běžencům nouzová přístřeší a bydlení. Pokračovat bude i současný systém registrace uprchlíků. Novela tak přejímá některá mimořádná opatření vyhlášená na základě nouzového stavu.

Uprchlíci budou moct žádat po půl roce od udělení dočasné ochrany o dávku v částce životního minima. Bude to 4250 korun měsíčně pro dospělé a 3050 korun za měsíc pro děti. Nyní mají běženci nárok na 5000 korun v měsíci na základě udělení víza dočasné ochrany. O stejnou částku pak mohou žádat ještě dalších pět měsíců.

Od únorového počátku ruské invaze na Ukrajinu vydalo Česko speciální víza 382.617 běžencům. Na cizinecké policii se za čtyři měsíce rusko-ukrajinské války přihlásilo 318.640 Ukrajinců, v neděli jich bylo 1351. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky podle statistik zhruba třetina. Podle posledního odhadu úřadů je v Česku asi 280.000 až 300.000 uprchlíků, převážně žen s dětmi. Přesný počet ale nelze určit, část z nich totiž z Česka odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu.

Migrační vlna z Ukrajiny v ČR neznamenala nárůst trestné činnosti

Policie v souvislosti s uprchlíky z Ukrajiny nezaznamenala nárůst trestné činnosti, řekl po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu novinářům policejní prezident Martin Vondrášek. U Ukrajinců převažují především přestupky. Policisté obdrželi 780 podnětů v souvislosti s válkou na Ukrajině, hlavně kvůli nenávistným komentářům na sociálních sítích. Ve 211 případech zahájila úkony trestního řízení, doplnil Vondrášek.

Příchod uprchlíků z Ukrajiny podle Vondráška nezapříčinil zhoršení vnitřní bezpečnosti v Česku a nárůst trestné činnosti. "Zaznamenáváme ve větším rozsahu maximálně přestupky spojené s rušením nočního klidu, jízdu pod vlivem alkoholu a podobná jednání zpravidla spojená se správní odpovědností," uvedl Vondrášek. Podíl trestné činnosti spáchané cizinci se podle něj nezměnil.

Policie dostala 780 podání, která směřovala většinou na projevy na sociálních sítích. Relevantních bylo 253 podnětů a příslušné orgány se jim věnují, doplnil Vondrášek. "V souvislosti s válečným konfliktem byly zahájeny úkony trestního řízení ve 211 případech," uvedl. Ve 30 bylo zahájeno trestní stíhání nebo vedeno zkrácené trestní řízení, doplnil.

Do zahraničí vyslala v souvislosti s migrací policie 280 svých příslušníků. Zvládat nelegální migraci po balkánské trase pomáhali policisté na hranicích Severní Makedonie s Řeckem a Maďarska se Srbskem. "Ad hoc jsme vyslali několik kontingentů na slovensko-ukrajinskou hranici," uvedl. Dalších 250 policistů vypomohlo agentuře Frontex na vnější evropské hranici.

Témata:  uprchlíci Vít Rakušan

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy