reklama

Lidé si knihy půjčují přes on-line katalog, nachystány je mají většinou následující den.

V Šumperku ode dneška funguje takzvané Masarykovo okénko, které však nahrazují prosklené dveře vestibulu. "Ohlásili jsme to okamžitě ve čtvrtek, když jsme se o této možnosti dozvěděli. Ve čtvrtek, v pátek a také celý víkend nám už do programu chodily objednávky od našich čtenářů. Každopádně nás obrovský zájem překvapil, překvapilo nás i to, že umí využívat i náš katalog," řekla dnes ČTK ředitelka Městské knihovny T.G.Masaryka v Šumperku Kamila Šeligová.

Podle ředitelky na obrovském množství objednávek dnes pracují všechny pracovnice knihovny, které chystají knihy na hromádky k vyzvednutí. "Zájem je opravdu velký. Čtenáři nás oslovovali po celou dobu, psali nám e-mailem, telefonovali, zda jim nějakým způsobem můžeme knihy půjčit, ale nechtěli jsme porušovat pravidla. Máme 4000 čtenářů, nešlo to jinak vyřešit. Máme hodně starších uživatelů, je těžká doba, je brzo tma a oni jsou zvyklí si knihy půjčovat," doplnila ředitelka knihovny, která je letos nominována na Knihovnu roku.

Prvních pět desítek čtenářů má balíčky s knihami připravené k dnešnímu vyzvednutí i v Knihovně města Olomouce. Od úterka jich knihovníci očekávají ještě více."Ode dneška nabízíme okénko v hlavní budově, od zítřka (úterka) i na pobočkách. Výdejní doba okénka je každý den do 17:00. Knihy mohou čtenáři rezervovat přes katalog, e-mailem nebo i telefonem. Knihovníci jsou připraveni a těší se," řekla ČTK ředitelka knihovny Lenka Prucková.

Zájem pociťují i v přerovské městské knihovně, i tam začali objednávat čtenáři hlavně o víkendu. "Uživatelé již měli přes víkend objednáno několik desítek dokumentů, které si již začali vyzvedávat. Technicky je okénko v hlavní budově na Žerotínově náměstí, vyřešili jsme to oknem v přízemní části budovy. Pobočky s umístěním ve vyšších patrech veřejných budov umožňují výdej knih před dveřmi do knihovny, podobně jako pobočky v místních částech," řekl dnes ČTK ředitel knihovny Pavel Cimbálník. Oknem vedle hlavního vchodu vydává ode dneška knihy například i Knihovna Vincenze Priessnitze v Jeseníku.

reklama