Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

CVVM: Volby by vyhrálo ANO před koalicí Pirátů se STAN, třetí je Spolu

Volby, ilustrační foto.
Volby, ilustrační foto.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta, pro koalici Spolu by se rozhodlo 19,5 procenta voličů. Do Sněmovny by se dostaly také SPD, KSČM a ČSSD. Vyplývá to z červnového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj není rozdíl mezi ANO a koalicí Pirátů se STAN statisticky významný.

Poslední podobný průzkum CVVM uskutečnilo před deseti měsíci. "Vzhledem k tomu, že od posledního měření v září 2020 došlo ke vzniku několika koalic a byla provedena úprava metodologie modelu, není vhodné přímo srovnávat výsledky aktuálního modelu a předchozích měření," uvedli statistici.

Čtvrtá by momentálně ve volbách skončila SPD, volilo by jí 9,5 procenta lidí. Pro komunisty a sociální demokracii by se rozhodlo shodně 7,5 procenta voličů.

Pod pětiprocentní hranicí nutné pro vstup do Sněmovny by skončila společná kandidátka Trikolory, Svobodných a Soukromníků, získala by 3,5 procenta hlasů. Nové hnutí Přísaha Roberta Šlachty by mělo 2,5 procenta.

K volbám by nyní dorazilo 60 procent lidí, kteří mají volební právo. Účast by tak byla podobná, jako v posledních sněmovních volbách v říjnu 2017, kdy dosáhla 60,8 procenta.

Průzkum se uskutečnil od 29. května do 13. června a zúčastnilo se ho 925 lidí s volebním právem.

V několika posledních průzkumech jiných společností většinou vedla koalice Pirátů a STAN, ANO bylo druhé, v některých případech i třetí za koalicí Spolu. Červnové průzkumy agentur Kantar CZ a Data Collect pro Českou televizi pak přisuzovaly zhruba pět procent hnutí Přísaha.

Témata:  volby průzkumy

Související

Aktuálně se děje

13:38

Ze západu Trump, z východu Putin. Evropská unie je v pasti

Evropská unie se nachází na rozcestí, kdy musí rozhodnout o budoucím směřování své obranné politiky. V pondělí se v Bruselu sejdou lídři členských států, aby projednali financování, vojenskou výrobu a otázku evropské strategické autonomie. Hlavním bodem jednání bude spor mezi Francií, která prosazuje financování výhradně evropských zbrojních programů, a většinou ostatních členských států, které upřednostňují nákup zbraní ze Spojených států, píše Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy