Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dnes zvedněte hlavy vzhůru. Čeká nás kometa na obloze a superúplněk

Modrý Měsíc.
Modrý Měsíc.
Foto: unsplash.com

Letos jsme již mohli pozorovat dva superúplňky, ale říjnový bude výjimečný tím, že bude nejbližší Zemi. Tento čtvrtek bude Měsíc v úplňku vzdálen jen 357 363 kilometrů od Země. I když pouhým okem si rozdílu možná nevšimnete, Měsíc bude přibližně o 15 % větší než obvykle, když je v tzv. odzemí, tedy ve své nejvzdálenější poloze od Země.

Termín superúplněk není oficiálním astronomickým pojmem, ale běžně se používá pro označení situace, kdy se Měsíc nachází v tzv. přízemí, tedy v bodě své dráhy, kdy je nejblíže Zemi. K tomuto jevu dochází jen několikrát ročně kvůli eliptické dráze Měsíce. Letošní říjnový úplněk bude podle portálu Earthsky nejbližší ze série letošních superúplňků, které probíhají od srpna až do listopadu.

Ve čtvrtek v noci ve 2:48 SELČ dosáhne Měsíc svého přízemí a bude nejblíže Zemi na vzdálenost 357 174 kilometrů. Tento rok tedy nabídne pozorovatelům největší úplněk, ale pro srovnání, nejbližší úplněk moderní doby nastal 14. listopadu 2016, kdy Měsíc dosáhl vzdálenosti 356 509 kilometrů. Tento rekord bude překonán až 25. listopadu 2034, kdy se Měsíc přiblíží na 356 445 kilometrů.

Zajímavostí tohoto superúplňku je, že jej bude možné pozorovat společně s nejjasnější kometou za posledních 25 let, což přidává na atraktivitě noční oblohy pro astronomy i amatérské pozorovatele.

Pokud tedy budete mít štěstí na jasnou oblohu, užijte si tuto unikátní podívanou, která se jen tak nebude opakovat. 

Témata:  Měsíc superúplněk

Související

Aktuálně se děje

10:05

Liam Payne dostal poslední sbohem. Hvězdy z One Direction na obřadu nechyběly

Britové se ve středu rozloučili s tragicky zesnulým zpěvákem Liamem Paynem, členem boybandu One Direction. Payne v říjnu nepřežil pád z balkonu hotelového pokoje v argentinském Buenos Aires.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy