reklama

Linky do Česka daruje tchajwanský výrobce Autoland, který je slíbil dodat po loňské návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Čeští senátoři tehdy navštívili Tchaj-wan k nelibosti Číny, která ostrovní zemi považuje za svou vzbouřenou provincii. Příjemcem linek je ECVVR, které je následně zapůjčí výrobci GOOD MASK. Ten na nich bude v Praze vyrábět klasické respirátory i nanorespirátory.

Autoland si jako podmínku daru stanovil, že ochranné pomůcky budou na linkách vyráběné z českých materiálů, část produkce bude darovaná na veřejně prospěšné účely a obsluhu zajistí na Tchaj-wanu proškolený personál. "O rychlé zprovoznění linek se postarají technici ze společnosti InoCure, kteří se v loňském roce zúčastnili školení přímo ve společnosti Autoland," poznamenal Povr. Matěj Buzgo ze společnosti InoCure poznamenal, že plně automatizované linky jsou velmi složitým zařízením a k jejich sestavení je školení nutné. Předpokládá, že zprovozněné budou v řádu několika dnů a na počátku února by tak mohly začít vyrábět první respirátory.

První dvě linky vypluly z Tchaj-wanu do Česka na konci loňského roku. Kvůli aktuální poptávce po certifikovaných českých FFP2 respirátorech a nanorespirátorech majitel firmy GOOD MASK Martin Ladyr rozhodl o urychlení dopravy. Zbývající dvě výrobní linky proto do Česka dopravuje letadlo. Ladyr poukázal na diskuse o povinném používání respirátorů na veřejných místech. "Této diskusi přidává na dynamice i rychlé šíření nakažlivějších mutací viru covid-19, které může zpomalit pouze účinná ochrana občanů pomocí kvalitních respirátorů se schopností záchytu viru," poznamenal. Vláda přitom důrazně doporučila, aby lidé v MHD či obchodech nosili respirátory FFP2 a KN96.

Poptávka po respirátorech vyráběných firmou GOOD MASK podle Ladyra výrazně převyšuje nabídku, firma proto rozhodla o navýšení produkce až na milion kusů. Očekává, že po zprovoznění všech čtyř tchajwanských linek budou denně produkovat celkem až 250.000 respirátorů a nanorespirátorů třídy FFP2. Vyráběny budou v Praze. Nejméně pět procent jejich měsíční produkce bude darován na veřejně prospěšné účely, přičemž o rozdělení má rozhodnout předseda Senátu Vystrčil.

Podle původních předpokladů měly být linky do Česka dopraveny na přelomu listopadu a prosince. Čeští představitelé v minulosti poukazovali na potřebu dar přijmout v rámci platných zákonů, aby nebyla narušena hospodářská soutěž.

reklama