Šéf Pentagonu bude v Praze jednat s ministryní obrany Janou Černochovou i s premiérem Petrem Fialou (oba ODS). Tématem bude pomoc Ukrajině nebo aktuální bezpečnostní situace, uvedlo ministerstvo.

Setkání podle úřadu naváže na jarní pracovní cestu Černochové do USA, při které jednala mimo jiné o modernizaci české armády. Vláda nedávno rozhodla, že Česká republika začne vyjednávat se Spojenými státy o nákupu stíhacích letounů F-35. USA také rozhodly, že české armádě darují osm vojenských vrtulníků.

"Návštěva amerického ministra obrany Lloyda Austina je jasným důkazem toho, že Česká republika je vnímána jako spolehlivý spojenec s jasným prozápadním směřováním," uvedla Černochová.

Česko chce z USA pořídit 24 moderních letadel F-35, náklady budou ve vyšších desítkách miliard korun. Vyjednávání začnou v nejbližší době. Již dříve ministerstvo obrany rozhodlo o pořízení 12 vojenských vrtulníků, dalších osm Američané české armádě darují. Ve výzbroji nahradí ruské stroje Mi-24/35. Podle neoficiálních informací některé z nich již Česká republika poslala na Ukrajinu. Zástupci USA už dříve Česko za pomoc Ukrajině ocenilo.

Kromě modernizace armády také zástupci ministerstva jednají s americkými protějšky o obranné smlouvě DCA (Defense Cooperation Agreement) mezi Českou republikou a Spojenými státy. Smlouva DCA má právně zajistit případné působení amerických vojáků na českém území. Samotné nasazení Američanů v Česku nebude pouze na základě této smlouvy možné, musela by ho, stejně jako v současné době, schválit vláda a následně parlament. Podobný dokument dosud se Spojenými státy uzavřelo 24 členských zemí NATO včetně Slovenska.