Jak bude jeho výpadek dlouhý, není jasné. Plochu rozsáhlého požáru se zatím hasičům zmenšit nepodařilo, terén je podle jejich mluvčí Martiny Götzové náročný a práce postupují velmi pomalu. V Hřensku a okolí dnes hoří osmý den.

Hasiči dnes budou pokračovat v hasebním útoku, při kterém vstupují do požářiště, dohledávají ohniska, odkrývají takzvanou hrabanku, prolévají ji vodou a dohašují i popadané stromy, aby zabránili opětovnému vzniku požáru. Práce je podle Götzové fyzicky velmi náročná a hasiči se musí pravidelně střídat. I dnes bude díky posilám do boje s ohněm nasazeno kolem 750 hasičů a na 300 kusů techniky.

"Podle předběžného sdělení koordinátora letecké techniky policie budou dnes letové podmínky v pořádku, bude tedy nasazena všechna dostupná letecká technika. Hasit bude v Hřensku šest vrtulníků a pět letadel," uvedli na twitteru hasiči.

V sobotu nemohla po celý den kvůli špatnému počasí vzlétnout letadla, kterých mají hasiči k dispozici pět, a to tři české stroje Antonov a dva švédské letouny Air Tractor. Požár pomáhalo hasit sedm vrtulníků z Česka, Slovenska a Polska a čtyři vrtulníky z Německa. "Nasazen do akce už nebude polský vrtulník Black Hawk, který se musel vrátit kvůli servisu," řekla na ranním briefingu Götzová.

Hasiči se v sobotu na některých místech snažili přejit do takzvaného požárního útoku, zmenšovat hořící plochu. Zatím se to ale nepodařilo, nadále zůstává na rozloze asi dva krát pět kilometrů. "Terén je náročný a práce postupují pomalu. Hasiči byli v pohotovosti celou noc, nestahujeme se, neodpočíváme, nicméně v noci kontrolujeme prostor, dohašujeme jednotlivá ložiska, nepouštíme se například s lezeckou technikou na skály, protože by to bylo velmi nebezpečné," doplnila mluvčí hasičů.

Na řadu míst se technika stále nedostane. "S klestěním cesty nám pomáhají i lesníci, používáme těžkou techniku, harvestory, abychom mohli na místo zásahu dostat techniku a dálkovou dopravu vody," dodala. K takovým těžko přístupným lokalitám patří podle ní oblast Hlubokého dolu, Bouřňáku, problematická je česko-německá hranice, lokalita Křídelní stěny, prostor nad Hřenskem a hasiči monitorují také soutěsky v údolí Kamenice.

Les v národním parku začal hořet před týdnem v neděli a požár se rozšířil i přes hranice do Saska. Podle satelitních snímků požár zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Od soboty platí zákaz vstupu do lesa na vybraném území národního parku, který vydal děčínský magistrát. Zákaz se týká vstupu do lesů na území obcí Hřensko, Mezná, Janov, Růžová, Kamenická Stráň, Srbská Kamenice, Jetřichovice, Rynartice, Všemily a Vysoká Lípa. Výjimku mají správci parku, myslivci či hasiči, policisté a zdravotníci.

Starosta Hřenska chce po uhašení požáru co nejdříve otevřít soutěsky turistům

Starosta Hřenska Zdeněk Pánek (NEZ) chce po uhašení požáru v Národním parku České Švýcarsko co nejrychleji otevřít turistům soutěsky na řece Kamenici, které patří k nejnavštěvovanějším místům Ústeckého kraje a ročně jimi projde na 400.000 turistů. Tamní infrastruktura není ohněm příliš poškozená, už teď se hlásí dobrovolníci, kteří chtějí s obnovou pomoci. Vyčistit bude třeba hlavně přístupové cesty, až bude možné na ně vstoupit, zatím to bezpečné není, řekl ČTK starosta.

Kdy to bude možné, ale zatím není jasné. Podle mluvčí hasičů Martiny Götzové patří soutěsky k těžko přístupným lokalitám, kam se hasiči dostávají jen s velkými obtížemi. Jedná se o hluboké kaňony řeky Kamenice v pískovcových skalách, řeka tam protéká pod strmými, až 90 metrů vysokými skalami. Ve směru toku řeky je nejdříve Ferdinandova soutěska, část zvaná Ve Strži, Divoká soutěska a Edmundova soutěska. Pramice do zdejších soutěsek vyplouvají už přes 140 let - nejstarší Ferdinandova soutěska, byla otevřena roku 1881.

Přestože požár majetek obce zdaleka neponičil tak jako povodně, které Hřensko v minulých letech opakovaně zasáhly, podle starosty je mnohem víc devastující zejména pro cestovní ruch a také pro psychiku místních lidí. Sám bydlí v Mezné, kde oheň zničil tři domy. "Jeden z nich je jen 80 metrů od toho mého. Hasiči nám říkali, že Mezná mohla třikrát vyhořet, ale aktivními zásahy k tomu nedošlo. Ale ten vzduch je tam pořád špatný, je prosycený kouřem, je tam taková deka, a když tam člověk chvíli pobývá, tak cítí, že je mu i špatně a musí obdivovat hasiče, kteří tam v tom zasahují," řekl Pánek.

Les v národním parku hoří už osmý den, požár se postupně rozšířil i přes hranice do Saska. Podle satelitních snímků oheň zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Už v pondělí museli hasiči kvůli požáru evakuovat 80 lidí z Pravčické brány a také účastníky tábora u Dolského mlýna. Postupně pak museli odejít také obyvatelé a turisté z obcí Vysoká Lípa, Mezná, Mezní Louka a také z části Hřenska. Své domovy muselo opustit na 200 obyvatel regionu a další desítky turistů a rekreantů. Kdy se budou lidé moci vrátit domů, zatím nedokáže nikdo odhadnout. Pánek věří, že se pak pak vrátí i turisté.