Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do výloh se nikdo nedívá. Iniciativa žádá utlumení svícení v době zákazu vycházení

Praha
Praha
Foto: Pixabay

Na obce i obchody apeluje aktuální výzva proti světelnému znečištění. Její text upozorňuje, že zvláště nyní, kdy platí opatření kvůli epidemii covid-19, je naprosto zbytečné například večerní osvětlení výloh. Za iniciátory o výzvě informoval ČTK Pavel Suchan, předseda odborné skupiny pro světelné znečištění České astronomické společnosti.

Výzva apeluje, aby zhasly ty typy osvětlení a poutačů, na které se vzhledem k zákazu vycházení od 21:00, téměř nikdo nedívá. "Reklamní a architektonické osvětlení si teď nikdo neužije - prosíme zhasnout. Vyzýváme také provozovatele obchodů, aby zhasli své výlohy, když od 21 hodin nikdo kolem nechodí, ušetříte si svoje peníze a příroda si od světla odpočine. Obce mohou na dobu zákazu vycházení tlumit své veřejné osvětlení na menší intenzitu," stojí v dokumentu.

Autoři upozorňují, že nevyzývají k omezení bezpečnosti, ale upuštění od zbytečného svícení. "Vyzýváme k ochraně nočního prostředí a přírody, protože jsme její součástí. Zhasněme zbytečná světla. Na ulicích, na parkovištích supermarketů, u památek, na které se nikdo nedívá a v průmyslových areálech, kde nikdo nepracuje," pokračuje výzva. Ta také apeluje na lidi, aby si všímali, zda se v okolí, i na jejich pozemcích, zbytečně nesvítí.

Podle Suchana, který v září o tomto problému hovořil také na senátním veřejném slyšení, se nadbytečné osvícení veřejného prostoru celosvětově zvyšuje až o šest procent ročně. Jen v Česku se takto neúčelně ročně vynaloží energie za dvě miliardy korun.

Příkladem světelného znečištění je podle expertů právě celonoční osvětlení billboardů, parkovišť u nákupních center, nebo veřejné osvětlení směřující jinam než na pozemní komunikace. Znečištění má negativní dopad na ekosystém, který potřebuje střídání světla a tmy, škodí i lidskému zdraví. Ztěžuje totiž tvorbu hormonu melatonin, který je důležitý pro kvalitní spánek a posílení imunity.

V Česku se problematice světelného znečištění věnuje od roku 2017 meziresortní pracovní skupina, která byla ustavena ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). MŽP také spustilo dotační program pro výměnu světelně a energeticky nevyhovujících lamp v obcích, což má snížit výskyt světelného smogu.

K regulaci světelného znečištění už přistoupili v Itálii, Francii, Španělsku, Chorvatsku, Slovinsku či Německu.

Témata:  Praha energetika elektřina zdraví koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.