Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dohra demonstrace v Praze: 14 podezřelých z trestného činu, Hamáček volá po přísných trestech

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Policisté při nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením zadrželi 144 lidí. Kriminalisté 14 z nich podezírají z trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví, uvedla dnes na webu policejní mluvčí Eva Kropáčová. Dva z nich budou dnes obviněni, zbytek byl propuštěn, doplnila mluvčí na dotaz ČTK.

Část demonstrantů se po oficiálním konci akce na pražském Staroměstském náměstí střetla s policií. Házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy. Policie použila slzný plyn, vodní dělo a zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly. Jeden z policistů má podle policejního prezidenta Jana Švejdara těžký otřes mozku.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl rádiu Impuls, že očekává vysoké exemplární tresty pro útočníky. Svolavatel protestu podle něj nese za dění na akci odpovědnost a bude čelit správnímu řízení. Organizátor ale podle svých slov necítí za dění po oficiálním rozpuštění demonstrace odpovědnost.

"Z celkového počtu bylo 130 osob zajištěno podle zákona o Policii ČR a 14 osob zadrženo pro podezření z trestného činu. Kriminalisté ve všech čtrnácti případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví," napsala Kropáčová. Později doplnila, že u dvou ze zadržených důkazy umožňují zahájení trestního stíhání, budou proto obviněni.

Při protestech bylo zraněno 25 policistů, dva byli převezeni do nemocnice. Švejdar v České televizi řekl, že jeden z policistů má těžký otřes mozku poté, co byl zasažen skleněnou lahví. Útok na něj a další policistku podle médií celý incident začal.

Zranění utrpěli i demonstranti, do nemocnice byli podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové převezeni dva. Celkem záchranná služba ošetřila devět lidí, z toho pět na místě, i mezi nimi byl jeden policista. Zbylí zranění nevyžadovali lékařské ošetření. Policisté, kteří byli odvezeni do nemocnice, již byli propuštěni do domácího léčení, doplnila Kropáčová.

"Já předpokládám, že budou (tresty) velmi drakonické," uvedl dnes v rádiu Impuls Hamáček. Lidé, kteří při nedělní demonstraci napadli policisty, nepřišli podle ministra protestovat, ale jen se poprat s policií. "Ti, kteří se vrhli na policisty, tak podle mě musí dostat exemplární tresty. Ale je to můj názor, ve finále rozhoduje soud," dodal.

Podle Švejdara bylo kvůli demonstraci nasazeno asi 1000 policistů, což zkomplikovalo práci sboru. Upozornil, že práci policie ztěžuje i to, že přibývá policistů, kteří jsou buď nakaženi koronavirem, nebo jsou v karanténě. K dnešnímu dni je jich kolem 2000.

Akci svolal občanský spolek Hnutí občanské nespokojenosti (HON). Podle jeho vyjádření na facebooku policie nezákonně zablokovala všechny východy ze Staroměstského náměstí. Poté "agresivní elementy" a policejní provokatéři rozpoutali střety, uvedl spolek. Zablokování únikových koridorů z akce však podle HON vyvolalo v části demonstrantů silné negativní emoce, a ti se tak ke střetům připojili. "Od všech projevů násilí po konci demonstrace se distancujeme a žádáme policii, aby se napříště zdržela takovýchto neprofesionálních akcí," uvedl spolek.

Pražská policie se proti tvrzení spolku důrazně ohradila a odmítla také, že by incident vyprovokovala. Policisté podle Kropáčové z taktických důvodů uzavřeli dva východy z náměstí, další ale byly otevřené. Sám organizátor také účastníky opakovaně upozornil, kterými ulicemi mohou lidé odejít. "Všichni měli možnost v klidu opustit náměstí a nikdo jim v tom nebránil," řekla ČTK Kropáčová. Na náměstí se ale i po výzvě policistů k rozejití zdržovali lidé. Další východy z náměstí podle mluvčí byly uzavřeny až ve chvíli, kdy to bylo potřeba kvůli zákroku proti demonstrantům, kteří na policii útočili.

Fotbaloví a hokejoví fanoušci různých klubů předem avizovali, že se k demonstraci připojí. Spolek původně počítal s dvouhodinovým programem, demonstraci ale ukončil po hodině. Magistrát jej vyzval k ukončení akce, protože počet účastníků několikanásobně překročil 500. Podle odhadu úřadu jich bylo zhruba 2000, stejný odhad zveřejnila policie. Většina z demonstrantů neměla roušky.

Hamáček uvedl, že svolavatel protestu nese odpovědnost za dění na akci a bude kvůli tomu čelit správnímu řízení. Organizátor demonstrace Ivan Sochor ale trvá na tom, že samotná demonstrace byla zvládnutá, žádný zákon při ní nebyl porušen a na pokyn magistrátu po hodině skončila. "Opravdu za to ani nemohu nést následky. Za to, co se poté semlelo, odpovědnost necítím," řekl Sochor rádiu Impuls.

Témata:  demonstrace Policie ČR Jan Hamáček Praha

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.