reklama

"V tuto chvíli jsme hovořili o variantě zvýšení vyměřovacího základu OSVČ pro odvody záloh pro sociální zabezpečení, tedy rozdílu mezi příjmy a výdaji, z 50 na 75 procent. Hovořili jsme i o tom, zda jde změnu zavést skokově, nebo zda by měla být nějakým způsobem rozfázovaná," uvedla Nerudová.

Podotkla, že i Evropská komise ve své zprávě o stavu Česka poukazuje na nízký vyměřovací základ živnostníků na sociální odvody. Šéfka komise dodala, že téma je velmi citlivé, názory na ně se liší a shoda na něm není.

Komise projednávala dnes takzvanou technickou variantu reformy, která by měla nynější veřejný systém rozdělit na dva pilíře. Z nultého by se poskytoval solidární základní důchod z daní ve výši 30 procent průměrné mzdy a z prvního zásluhová část penze. Doba péče o dítě, kdy rodič nemá příjem, by se počítala z jeho předchozího výdělku, nebo z průměrné mzdy. S bonusy za potomka či za odpracované roky navíc se nepočítá. Financování by pak politici nastavili až v dalších pěti letech po rozdělení systému.

To zákonodárci opozičních stran kritizují. Podle nich by se mělo s reformou současně stanovit, z čeho se budou důchody platit. "Pro nás je nepřijatelné snižování zásluhovosti a to, aby byly náklady sanovány z odvodů živnostníků. Spravedlnost znamená, že se nebude snižovat zásluhovost. Musí se zohlednit, že někdo pracoval víc a déle, tito lidé nemohou být poškozeni," řekl po jednání komise místopředseda sněmovního sociálního výboru Jan Bauer (ODS).

Proti navyšování odvodů živnostníků a oslabování zásluhovosti se staví i TOP 09. "Je to zvrácená logika. Měli bychom nejdříve řešit systém příjmů, a to ruku v ruce s reformou. Nelze to oddělit, nelze to odsouvat. Tento postup k cíli nevede," řekla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle poslance SPD Jana Hrnčíře není reformování možné bez zapojení ministerstva financí. Kritizoval to, že se nynější přebytky z vybraného důchodového pojištění neodkládají na start reformy. "Vyjádřil jsem zásadní nesouhlas s tím, aby v podstatě nultý pilíř a minimální důchody financovali živnostníci, zvednutí vyměřovacího základu o polovinu je poměrně drastické řešení," řekl. Výdaje a příjmy na penze nelze oddělovat ani podle poslance Jiřího Dolejše (KSČM).

Šéfka komise zopakovala, že příjmy by měl zajistit mix opatření. Prostor pro další zvyšování odvodů zaměstnanců a zaměstnavatelů nevidí. "Na příští komisi bych již ráda zapojila ministerstvo financí a očekávám, že se vrátíme k zapojení třetího pilíře (soukromého spoření), který je velmi podstatnou součástí systému a potřebuje projít výraznou změnou," řekla Nerudová. Příští jednání se uskuteční 3. dubna.