reklama

Demonstranti s transparenty "Stop úchylům" přehradili průchod Dřevěnou ulicí ústící na centrální náměstí a křikem se domáhali toho, aby policie údajně protiprávní pochod rozpustila.

"Když ani na několik výzev demonstranti neuvolnili průchod ulicí, policejní těžkooděnci je zvolna vytlačili na chodník podél ulice. Po akci policie několik lidí prověřuje kvůli podezření z přestupků a trestných činů," řekla ČTK policejní mluvčí Dagmar Brožová. "Několik osob je podezřelých z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby, bránění ve výkonu práva shromažďovacího. Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, prověřujeme tři osoby," uvedla.

Už před začátkem akce demonstranti ČTK řekli, že chtějí pochodu zabránit, nebo alespoň připravit jeho účastníkům "uličku hanby". Průvod vyšel z parku Mlýnská strouha a na překážku na začátku Dřevěné ulice narazil po několika stech metrech. Po krátkém zdržení průvod ulicí prošel na náměstí.

Pokřikující demonstranty od účastníků barevného průvodu oddělovala řada policejních těžkooděnců. Policie měla v ulicích desítky lidí, na místě měla i těžkou techniku, antikonfliktní tým, dopravní a pořádkové policisty a monitorovací vůz. S monitorováním dění pomohl i městský dron.

Pilsen Pride je nejviditelnějším zakončením Duhového týdne, který v Plzni nabídl přednášky a besedy o různých aspektech LGBT komunity, promítání filmů nebo třeba historicko-vlastivědnou vycházku po místech spjatých s plzeňskou meziválečnou homosexuální komunitou, řekla ČTK pořadatelka akce Andrea Luková. O průvod je největší zájem, protože především mladým lidem poskytuje možnost oslavovat a bavit se. "Není to žádný divoký průvod, nemáme ani alegorické vozy, na velké akce pražských rozměrů Plzeň není připravená," domnívá se Luková.

První ročník plzeňských duhových akcí nabídl jen průvod a afterparty, loni už byl program třídenní a letos se rozšířil na celý týden. Duhový týden zakončí v neděli piknik. Akce nejsou určeny jen po členy LGBT komunity, jsou otevřené komukoliv. "Z našeho pohledu je důležité o těchto věcech mluvit. Já osobně si myslím, že teď ještě víc, v momentě, kdy je ve Sněmovně stále zákon o možnosti manželství pro homosexuální páry," řekla Luková.

Podle ní je důležité pořádat podobné akce s LGBT tematikou po celé republice, nejen v Praze. Lesby, gayové, bisexuálové či translidé žijí i mimo ni. "Z mého pohledu je důležité dělat tyto lokální festivaly a vytáhnout tato témata mimo Prahu. Je důležité ukazovat, že nejen LGBT problematika, ale jakékoliv sociálně závažná témata by se měla vytáhnout i mimo hlavní město a mělo by se o nich mluvit všude," dodala Luková.

Policisté dnes při akci zadrželi sedmadvacetiletého muže, na kterého byl vydán příkaz k zatčení a byl v celostátním pátrání. Policie také eviduje přestupky účastníků silničního provozu, kteří vstupovali do vozovky.

reklama