reklama

Rozhodnutí dnes na tiskové konferenci oznámil šéf Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Regulovaná složky by se měla u elektřiny zvýšit o zhruba 1077 korun za megawatthodinu a přibližně o 125 korun za megawatthodinu u plynu. U velkých odběratelů stoupne regulovaná složka ještě více.

Trávníček uvedl, že úřad oproti původnímu návrhu, který předpokládal navýšení regulované složky u elektřiny o 71 procent, našel úspory ve výši asi čtyř miliard korun. Podle šéfa rady byly využity veškeré možnosti, aby se omezil dopad na zákazníky.

"Již v průběhu roku došlo ke snížení nákladů hrazených odběrateli oproti normální situaci o 11 miliard korun a další čtyři miliardy úspor jsme vyjednali ještě po zveřejnění návrhů cenových rozhodnutí, během konzultačního procesu," prohlásil.

Trávníček zdůraznil, že regulační úřad se při stanovování složek musí řídit zákonem. "Snížením regulovaných plateb celkově o 15 miliard korun ERÚ vyčerpal své zákonné limity bezezbytku," konstatoval.

K mimořádné schůze k cenám energií se dnes sešla Poslanecká sněmovna, kde vystoupil premiér Petr Fiala (ODS). Ještě před definitivním rozhodnutím úřadu zopakoval, že ceny energií porostou maximálně o jednotky procent.

"Žádné plošné, drastické, masivní zdražení se nekoná a každý, kdo říká něco jiného, tak neříká pravdu, nevychází z faktu, tvrzení distributorů nevychází z čísel, která máme k dispozici. Jenom šíří paniku," konstatoval šéf občanských demokratů a zároveň dodal, že ceny energií už se nevrátí na hladinu před vypuknutím války na Ukrajině.

Cena energií se sestává z obchodní části, kterou určují dodavatelé, a regulované složky. Tu spravuje stát a v příštím roce by v případě domácností měla činit přes 39 procent konečné ceny elektřiny a asi 20 procent konečné ceny plynu.